رجب طیب اردوغان | چیزهایی که نمی‌دانی

دوازدهمین رئیس جمهور ترکیه است. متولد ۲۶ فوریه ۱۹۵۴ و اکنون ۶۷ ساله است. در استانبول، قاسم‌پاشا به دنیا آمده، همسری به نام امینه دارد و دو پسر و دو دختر، به نام‌های احمد، بلال، سمیه و اسرا.

پدر و مادرش مهاجرانی از گرجستان بوده‌اند و این را تا سال ۲۰۰۴ اعلام نکرده بود. او در مدرسه‌ای مذهبی به نام امام خطیب و همچنین مدرسه عالی اقتصادی و تجاری آکسارای درس خوانده است. فعالیت نیمه حرفه‌ای در فوتبال محلی را هم در کارنامه‌اش دارد. کارمند اداره حمل و نقل استانبول بوده که چون تقاضای مدیرش برای تراشیدن ریش را گردن ننهاده، دچار مشکل شده است. او در آن زمان عضو حزب رستگاری ملی بود که رهبری‌اش را اسلامگرایی به نام نجم‌الدین اربکان بر عهده داشت.

حضور اربکان در دولت ترکیه برای ایرانی‌ها یادآور قطع شدن ماهواره‌های ترک پیش از آمدن ماهواره‌های دیجیتال است.

دانش‌آموخته دانشگاه مرمره است و یک مسلمان اهل تسنن است.

حزبی که رجب طیب اردوغان رهبری آن را بر عهده دارد، حزب عدالت و توسعه است.

در ماه مرداد ۱۳۹۳ او بالای ۵۰ درصد رای از کل انتخابات را به دست آورد و دوازدهمین رئیس جمهور ترکیه شد. پنج سال بعد هم رای او ۵۳ درصد بود.

تحصیلات اولیه او برای تربیت واعظ و امام جماعت بوده است. مدرک دانشگاهی او برای همین مساله از طرف مخالفانش محل شک و تردید است. قانون اساسی ترکیه می‌گوید که باید دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی با حداقل دوره ۴ ساله باشد.

با کودتای ۱۹۸۰ ترکیه، احزاب سیاسی به کلی منحل شدند. اردوخان از شرکت حمل و نقل خارج شد و پس از آن در یک شرکت خصوصی مشعول به کار می‌شود و در سال ۱۹۸۲ به سربازی می‌رود.

این را هم ببینید:  خرید سیم کارت در ترکیه

حزبی از دل رستگاری ملی به نام حزب رفاه در سال ۸۳ ساخته می‌شود که اردوغان پس از چند بار تلاش برای انتخابات پارلمان از این حزب، بالاخره در سال ۹۱ با ده درصد آرای حزبی توانست از استانبول به نمایندگی برسد.

بیشتر ببینید:

۳ سال بعد او شهردار استانبول می‌شود. محبوبیت زیادی کسب می‌کند و سیستم حمل و نقل این شهر را بهبود می‌بخشد. در اقدامی تازه با جشن گرفتن
سال نوی میلادی موافقت می‌کند و دست دادن با جنس مخالف را هم یک موضوع عادت اجتماعی می‌داند و می‌پذیرد.

اردوغان یک بار در سال ۸۹ پس از شکایتی علیه شهرداری بی‌اوغلو به قاضی می‌گوید مانند مست‌ها حکم صادر می‌کنی. یک هفته در بایرام پاشا زندانی می‌شود. در سال ۹۸ هم به خاطر خواندن یک شعر اسلامی، به ۱۰ سال زندان محکوم و البته ۴ ماه در زندان می‌ماند. او در سال ۲۰۰۰ عبدالله اوجالان را محترم می‌نامد و سربازان کشته شده در مقابل آن‌ را با واژه‌ای نامحترمانه به نام کله خطاب می‌کند. محکوم می‌شود و ۳ کروش مجازات می‌شود.

اما این‌ها باعث نشد که اردوغان به قدرت نرسد و قدرت به او پشت کند. اردوغان در ۲۰۰۲ از سیرت نماینده مجلس شد و به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد. از اولین اقدامات اردوغان تلاش برای لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌ها و مراکز دولتی بود.

او همچنین مقررات سخت دولتی را لغو کرد و سرمایه‌گذاران خارجی را جذب کرد. تورم کاهش یافت و رشد تولید ناخالص داخلی تا ۶۴ درصد افزایش یافت. او مخالف کنترل جمعیت است. مشروبات الکلی مصرف نمی‌کند. وقتی شهردار بود محدودیت‌هایی را در مصرف مشروبات الکلی برای رستوران‌ها وضع کرد. اما در دوره نخست وزیری‌اش، محدودیتی در مصرف مشروبات وضع نکرد ولی مالیات را بر آن‌ها و همچنین تنباکو افزایش داد.

این را هم ببینید:  اوقات شرعی در آنتالیا برای ماه رمضان

او سیستم ریاست جمهوری را به صورت مستقیم تغییر داد و در رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۴ اولین رئیس جمهور کاملات انتخابی شد. که دیگر جنبه تشریفاتی نداشت.

اردوغان از ۲۳۰ نفر به جرم توهین به رئیس جمهور شکایت کرده، پس از کودتای ۲۰۱۵ موجی از پاکسازی‌ها آغاز شد. کارتونیست‌های مجله پنگوئن از جمله افرادی بودند که به دادگاه رفتند. در ژوئیه ۲۰۱۶ گفته شد که گروهی به رهبری فتح‌الله گولن و بخشی از ارتش قصد کودتا علیه او را داشتند. او هم با اسرائیل و هم با فلسطین ارتباط داشته است و به هر دوی آن‌ها سفر کرده. او خود را مدافع حقوق فلسطینی‌ها معرفی می‌کند. در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ گفته برابری زن و مرد خلاف طبیعت است. او پیشنهاد کرده به جای تساوی از کلمه معادل استفاده شود. معتقد است که دریانوردان مسلمان در سال ۱۱۷۸ به آمریکا رسیدند و کریستف کلمب به مسجدی در بالای تپه‌ای در حاشیه سواحل کوبا اشاره کرده است.

اردوغان متهم به تلاش برای بازسازی و احیای امپراطوری عثمانی است. تعداد افرادی که سینمای ترکیه و بخشی از صنعت سریال‌سازی این کشور را به پشتیبانی معنوی این ماجرا نسبت می‌دهند کم نیست. از جمله اشاره‌ها به سریالی به نام تشکیلات است که در حال پخش از شبکه دولتی این کشور است.

از اقدامات اخیر اردوغان اما می‌شود به تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد اشاره کرد و شعری که در خلال سفر به باکو، چندی پیش خواند که موجب تنش با ایران هم شد.

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.