تاریخچه متل‌قو

ساخت متل‌قو تاریخ جالبی داره
در سال ۱۳۴۰ خورشیدی بود که شهرک‌سازی در ایران پا گرفت و اولین شهر هم همین متل‌قو بود. اون چیزی که الان به اسم سلمان‌شهر می‌شناسیم.
اسم قبلیش می‌دونین چی بوده؟‌ساقی کلایه

این بخش از شمال کشور به خاطر مجاورت با دریا و داشتن ساحل مناسب در شمال و نزدیکی کوه در سمت جنوب برای این کار انتخاب شد
منطقه‌ای با ۹ کیلومتر طول و ۷ کیلومتر عرض که می‌تونست در ۳۰ کیلومتری شهسوار یک ییلاق عالی باشه.
جنگلی در نزدیکی و ساحلی عالی.

در دهه ۴۰ و ۵۰ شهر یک منطقه توریستی بوده با کافه‌های فراوان در زمین‌هایی که مربوط به اربابی به نام جمشید جوانشیر بود.

او کتابی هم در همین رابطه منشر کرده همون موقع و نوشته حتی هتل چالوس هم پلاژی نداشت و به نوشهر می‌رفتیم و راهی به کنار دریا پیدا می‌کردیم. به ندرت کسی در دریا می‌رفت. هر سفر که می‌رفتم بیشتر به این نقطه علاقمند می‌شدم.

جمشید جوانشیر متولد ۱۳۰۳ بود و در ۲۰ سالگی پدرش رو از دست داده بوده و سرمایه‌ای برای کار تازه در دستش بود.

آن زمان که ما کار می‌کردیم فقط ۳ هتل در شمال بود و هیچ کدام در مجاورت دریا نبودند.


چطور ساخته شد و چرا نامآن قو شد؟

یک روز جوانشیر داشته لب آب وقت می‌گذرونده که چشمش به دسته‌ای قو می‌افتد که داشتند شنا می‌کردند. کیف می‌کنه و محو اون‌ها میشه.

نمیدونم چرا با دیدن اون‌ها بود که تصمیم گرفتم هتلی بسازم و نام آن را هم قو بگذارم. ۵ ماه تا نوروز مانده بود و با خودم فکر می‌کردم آیا ساختن هتل و تهیه لوازم اون در این مدت اصلا عملی هست؟

بیشتر ببینید:

به خودم گفتم تو که می‌خواستی از پشتکار موج‌ها درس بگیری این مسئولیت رو قبول کن و انجامش بده. رفته بودم قبلا آمریکا زیاد و دیده بودم که متل جوری هست که میشه ماشینت رو کنار اتاقت پارک کنی.

نوروز شد. صبح روز عید من و کارگران جلوی متل ایستاده بودیم و با هم صحبت می‌کردیم. آیا کسی میاد و حاضر میشه اینجا زندگی کنه؟ ۱۱ صبح فهمیدم که اتاق‌ها پر شده و مسافر هم بیشتر از ایناست که خب البته کاری نمیشد کرد.

این یک شروع عالی برای متل و آغازی برای شکل گرفتن یک آبادی بزرگ در این منطقه بود. جایی که اولین متل ایران شد و بعدها شلوغ‌ترین منطقه توریستی کشور شد.

افتتاح متل سر و صدای زیاتدی به راه انداخت و متل‌قو شهرت عجیبی پیدا کرد. طوری که همه سال به اونجا میومدن و کم کم سر و کله دستفروش‌ها و مشاغل دیگر هم پیدا شد.

این روزها اما خیلی ها به نوعی سر سفره‌ای نشسته‌اند که جمشید جوانشیر پهن کرده بود. از ساختمان‌های دوقلوی ساحل تا رستوران های فوتبالیست‌ها و بازیگران.. شعبه نان سحر و احتمال حضور یک شرکت اسپانیایی برای ساخت هتل در دوره برجام!

اولین شهرک مسکونی که پس از متل‌قو در آن‌جا ساخته شد دریاگوشه بود. یکی از دلایل موفقیت متل‌قو البته ممکن است این باشد که درست میانه نوشهر سلطنتی و پاتوق شاه و رامسر شهر سلطنتی درباری‌ها و ریچ‌کیدز آن دوران بوده.

این را هم ببینید:  اولین سلفی تاریخ ایران

موزیک، رقص، برنامه‌های سرگرم‌کننده،، کنسرت، ساحل، و …

۶۴۴۴۹ باید زنگ بزنین سلمانشهر

جنگل تیله کنار، شهرک لاکوده یا …

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.