عکس نوشته چیست؟ انواع آن کدام است؟ و چرا باید از آن‌ها استفاده کنیم؟

سالها پیش، زمانی که اینترنت همگانی شد، سایت‌های ارسال کارت پستال الکترونیکی فراوان شدند. رفته رفته با گذشت زمان، تعداد کمی از آن‌ها باقی ماند و عکس‌ نوشته‌ها جای آن‌ها را گرفت. اما چرا عکس‌نوشته‌ها در طی سالهای گذشته رونق بیشتری یافته است؟

عکسنوشته چیست؟

حتما بارها به عبارت‌هایی مثل جملات مفهومی، عکس نوشته‌های ناب و زیبا برای استوری و پروفایل و مانند این برخورده‌اید.

سبک عکسنوشته را شاید بتوان چیزی میان گرافیتی‌های دیواری دنیای حقیقی و کارت پستال‌ها دانست که با آمدن اینستاگرام، واتساپ و مسنجرهای دیگر رونق زیادی گرفته‌اند. گاهی دوست دارید برای صبح دلنشین خودتان پستی بگذارید که از پیش آماده باشد. عکسی که لزوما عکس شما نیست، یا نوشته‌ای که از قلم شما تراوش نکرده اما بر دلتان نشسته است. عکس‌ نوشته‌ها این‌جا به کارتان می‌آیند. هرچه متنوع ‌تر باشند امکان انتخاب متنی که با حال و هوای ما نزدیک باشد بیشتر است و هرچه زیباتر، احتمال استقبال و چشمگیر شدن آنها در شبکه‌های مجازی هم بیشتر.

عکسنوشته‌ها بیانگر اتفاقات، حالات، غم و شادی، وسیله‌آی برای ابراز آن‌ها هستند که بازگو کننده آن از طرف شما به مخاطبانتان است. خواندن آن‌ها همینطور بی مناسبت هم خالی از لطف نیست.

عکسنوشته‌ها می‌توانند شامل شعرهای کوتاه، بخشی کوتاه از شعرهای بلند مدرن و نو تا کهن باشند. حماسی یا عاشقانه، مغازله یا حتی طنز باشند. چیزهایی را بیان کنند که استیکرها و اموجی‌ها از آن هنوز هم عاجزند.

بیشتر ببینید:

جملات الهام‌بخش، پیام‌های مفهومی و انگیزشی بخش جدانشدنی از عکسنوشته‌ها هستند. گاهی ما را به تفکر وا می‌دارند و گاهی متاثر می‌شویم، و البته در اوج ناامیدی روزمنه‌ای به دنیای بهتر و فردای روشنتر باز می‌کنند.

نویسندگان عکس‌نوشته‌ها گاهی شاعران بزرگند، فیلسوف‌های ایرانی، خارجی از شرق تا غرب، گاهی شعری عربی یا لاتین. بخشی از یک آهنگ ترکی یا پیامی برای تسلیت.

همه عکس نوشته‌ها اما برای این منظور طراحی نمی‌شوند. گاهی برای بیان کردن احساسات یا ایجاد و القای یک حس در پروفایل به کار می‌آیند. کاربرد آن‌‌ها چیزی مثل استتوس در بعضی شبکه‌های اجتماعی قدیمی‌تر است.

عکس نوشته‌ها در دنیای رو به پرطرفدار شدنشان انواع مختلفی دارند که به صورت رایگان یا با هزینه معمولا ارائه می‌شوند. آن‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند که پیام خود را به راحتی، زیبایی وشکیلی به مخاطب ارائه کنند. کنار هم قرار گرفتن عکس و متن، و جلوه‌های گرافیکی باعث می‌شود بر جذابیت آن‌ها افزوده شود. آن‌ها لزوما نتیجه کار سنگین گرافیکی نیستند و عکس‌نوشته‌های مینیمال و کوچک زیادی هستند که به اندازه یک متن گرافیکی سنگین، صمیمی و کاربردی هستند.

بعضی از عکس‌نوشته‌ها خبری هستند و این روزها خبرگزاری‌ها از آنها استفاده می‌کنند. بعضی مناسبتی هستند، بعضی تبلیغاتی و در تبلیغات شرکت‌ها استفاده می‌شوند. سنتی‌ترها معمولا رسم‌الخط‌های قدیمی را انتخاب می‌کنند. اما یک دستنوشته خوب، حتما باید انرژی خوبی در آن نهفته باشد.

این را هم ببینید:  عکسنوشته زیبا برای ایران با شعری از حسین جنتی
عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.