اهانت و درگیری با عکاس ها، در جلسه انتخاباتی میرحسین موسوی در سال ۸۸

در مرکز همایش های میلاد رخ داد.

شماری از عکاس های خبرگزاری ها، جلسه را ترک کردند.

عکس های انقلابی «محمد صیاد»، عکاس انقلاب بر روی پرده به نمایش در می آید. مردم برای این عکس ها و تاریخ دست می زنند. اما در همان برنامه انتخاباتی، این عکاس،از سوی برگزار کنندگان برنامه همایش انتخاباتی «موج سوم»، مورد اهانت قرار گرفته است.

به نظر می رسد انتخابات و انتصاب افراد علاقه مند هوادار کاندیداها، که تجربه ای برای این کار ندارند، موجب شده تا این اتفاقات رخ دهد. چنان که جایگاه ویژه ای برای عکاس ها در نظر گرفته نشده بود و برخورد ها با عکاسان بسیار بد گزارش شده است. چنان که سایت خرداد نیز نوشته است : «جرقه‌ی اصلی درگیری‌ها به چیدمان مسوولان حراست همایش موج سوم بازمی‌گشت که گروهی کم‌سن‌وسال و نوجوان بودند و بدون هیچ دلیلی از انجام رسالت خبری عکاسان جلوگیری کردند.»

همچنین محمد پویا، در زوم نیوز نوشته است: «در حالی که با مدیریت رسانه‌ای ناصحیح، هیچ جایگاهی برای عکاسان مطبوعات در نظر گرفته نشده بود، با قرار دادن افراد بی تجربه‌ بعنوان مسئول انتظامات، برنامه‌ی موج سوم عملا عکاسان مطبوعات را مورد اهانت قرار داد.»

مجری برنامه نیز انتقادات خود را به سوی عکاس ها سو می گیرد که در نهایت منجر به عذرخواهی او می شود، اما هواداران این کاندیدای انتخاباتی، با شعار «عکاس برو اون ور» از عکاس ها استقبال می کنند.

یک عکاس خبری، به پندار گفت: «جو جلسه انتخاباتی ذکر شده به نحوی بود که مردمی که روی سن نشسته بودند نیز به عکاس هایی که قصد عبور و مرور از جلوی آن ها را داشتند معترض می شدند، در حالی که آن ها خود در جایی غیر از آن چه باید نشسته بودند.»

این را هم ببینید:  رابطه احمدی نژاد و میرحسین در کتاب خاطرات احمدی نژاد

در این هنگام، عکاس های مراسم، پیش از آمدن میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی، به سالن همایش های برج میلاد، تصمیم می گیرند از محل برگزاری خارج شوند اما «رجبعلی مزروعی» عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی و عضو بلند مرتبه انجام صنفی روزنامه نگاران، برای بازگشت آن ها پادرمیانی می کند. اما پس از بازگشت آن ها، با تداوم توهین ها و برخورد بد برگزار کنندگان جلسه، شماری از عکاس ها سالن را ترک کردند.

سایت خرداد، وابسته به هواداران یک کاندیدای بالقوه دیگر نیز، گزارش داده است که «دلیل این اقدام خشونت‌بار روشن نیست اما برخورد شدید با عکاسان سبب شد تا در اقدامی دست‌جمعی و منسجم آن‌ها سالن برگزاری نشست را ترک کنند.

خرداد، همچنین آورده که مسوولان همایش موج سوم، با این توجیه که «عکاس زیاد است»، نیازی به حضور عکاسان خبری در جلسه نمی دیده اند و برخی عکاسان قصد اعتراض به ستاد میرحسین موسوی را دارند.

روشن نوروزی، عکاس حاضر در برنامه روز چهارشنبه، این اتفاقات را ناشی از «مدیریت ناصحیح رسانه ای» دانست. به باور او، «یکی از مظاهر این مدیریت ناصحیح، تعدد عکاسان در فضای کوچک برگزاری برنامه بود و همین طور، استفاده از یک تیم انتظامات بی تجربه، که ابتدایی ترین اصول برخورد با اهالی رسانه را نمی دانستند و حتا در اقدامی عجیب، در هنگام حضور کاندیدا، در مقابل دوربین ها ایستاده بودند تا مانع از عکاسی شوند.»

حسن رحمانی از اعضای هسته مرکزی موج سوم، در گفتگو با پندار، خبر «برخورد های توهین آمیز» را تایید کرد و عذرخواهی کرده است. او می گوید : «اما فکر می کنم، این غیر قابل انکار باشد که برگزار کنندگان برنامه، آزادی عملی به خبرنگاران و عکاسان دادند که در هیچ جا به آن ها داده نمی شود. در این حد که روی سن بروند و آزادی عمل داشته باشند. اگر سطح نزدیکی عکاس ها و خبرنگار ها به شخصیت ها این طور باشد، آقایات خاتمی و موسوی در جلسات شرکت نمی کنند و انتظار داریم آن ها هم شرایط را واقف باشند.»

این را هم ببینید:  پایان حصارها برای میرحسین موسوی

رحمانی می گوید : «به طور قطع، اتفاقات ناگواری افتاده و برخورد های غیر مودبانه ای از طرفین وجود داشته و انتظار سعه صدر می رود. ما از طرف خودمان از جامعه عکاسان و خبرنگاران عذر می خواهیم.»

او البته بخشی از این برخورد ها را از ناحیه گروه حفاظتی شخصیت های شرکت کننده در برنامه دانست و آن را وظیفه این گروه ها می داند، از سویی دیگرف می گوید که آن ها نیز دارای مشکلاتی بوده اند، از جمله آن که به خاطر اجازه ی دیرهنگامی که به آن ها داده اند، مدیر انتظامات این برنامه انتخاباتی، نیم ساعت پیش از برنامه وارد سالن شده است.

این عضو موثر هسته مرکزی «موج سوم»، عدم هماهنگی بین هواداران موسوی و خاتمی را قبول ندارد و می گوید : «برگزار کننده برنامه، ستاد مستقلی ست به نام موج، و تمام افراد انتظامات از طرف موج ساماندهی شده بودند.»

انتخابات ریاست جمهوری، روز ۲۲ خرداد برگزار می شود و در حال حاضر کاندیداهای جریان دوم خرداد، سفرهای تبلیغاتی انتخاباتی خود را آغاز کرده اند.

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:
19 نظر
 1. نیما افشارنادری می‌گوید

  بخندیم یا بگرییم ….!
  ارسال شده توسط Arash Hamidi در ۰۴/۳۰ ساعت ۰۳:۴۴ AM

 2. نیما افشارنادری می‌گوید

  اینکه اتفاقاتی که در این همایش افتاد نتیجه ضعف مدیریت برگزارکنندگان بوده و باید جایی برای عکاسان پیش بینی می کردند،قبول.ولی مگر در مراسم های دیگری که برگزار می شود همیشه جایگاه عکاسان مشخص است؟یعنی عکاسان به این شرایط هر چند نامناسب عادت ندارند؟این نمونه شرایطی ست که همه ما هر روز و همه جا با آن برخورد می کنیم.قضیه را اینقدر اغراق آمیز نکنید!چند هزار نفر در سالن شاهد بودند،مجری چند بار عذرخواهی کرد،شعار مردم هم به خودشان مربوط است نه به برگزارکنندگان مراسم.
  ارسال شده توسط زهرا در ۰۵/۱۰ ساعت ۰۳:۰۷ PM

 3. نیما افشارنادری می‌گوید

  من در این برنامه بودم.. کتک زدنی نبود.. این عکس هم مربوط به عصبانیت یک عکاس هست که بعدا هم ارام شد
  کسانی که از این مراسم عکس می گذارند.. بهتر است ازدحام عکاسان جلوی سن را هم نشان دهند که باعث به هم خوردن نظم برنامه شده بود و خود مردم بارها اعتراض کردند و عکاسان هم چندان توجهی به این موضوع نکردند
  هربار که میرحسین یا خاتمی وارد شدند برنامه بخاطر عکس انداختن ها تعطیل شد
  ارسال شده توسط مهدیه در ۰۴/۳۰ ساعت ۰۲:۱۹ AM

 4. نیما افشارنادری می‌گوید

  من درین همایش حضور داشتم وعلی رغم احترامی که برای همه خبرنگاران و عکاسان محترم قائل هستم. اما متاسفانه در مواقعی از جلسه واقعا نظم همایش رو خود این اصحاب رسانه به هم زده بودند و اکثر مردم حاضرین این جلسه هم شاهد این مدعا هستند.
  ارسال شده توسط الیاس شهرام در ۰۴/۳۰ ساعت ۱۲:۵۰ AM

 5. نیما افشارنادری می‌گوید

  سلام
  برگزاری این برنامه ارتباطی به ستاد مهندس موسوی نداشته و مسئولیت با جوانان موج سوم بوده و خوب جوانند …
  ارسال شده توسط عاشوری در ۰۵/۰۶ ساعت ۰۲:۴۵ AM

 6. نیما افشارنادری می‌گوید

  مینای عزیز،‌رای دادن هر کس دست خودشه و یک رسانه،‌ جز رسانه ی حزبی حق نداره به مخاطبش بگه به کسی رای بده یا نده.
  ارسال شده توسط نیما افشارنادری در ۰۵/۰۲ ساعت ۰۶:۰۸ AM

 7. نیما افشارنادری می‌گوید

  سایه عزیز، با تو در این باره که حق شرکت کنندگان هم برای تماشای برنامه پایمال شده موافقم. و البته کاش همینی بود که می گفتی و پس از عذرخواهی مودبانه ی مجری رفتار های ناشایست ادامه پیدا نمی کرد…
  ارسال شده توسط نیما افشارنادری در ۰۵/۰۲ ساعت ۰۶:۰۷ AM

 8. نیما افشارنادری می‌گوید

  (در ادامه ی پاسخ به ابوطالب)‌ اما به نظرم با توجه به حفظ امنیت فضای فرودگاهی خیلی اتفاق عجیبی نیست. عکس هایی که از حضور آقای موسوی در فرودگاه وجود دارد اگر اشتباه نکنم متعلق به زمانی ست که از تهران به سمت گرگان راه افتادند که البته در اتوبوسی که به سوی هواپیما می رفت و پای هواپیما موقع سوار شدن گرفته شده و شخصا در این مورد بی حرمتی یا اهانتی ندیده ام. که البته دلیل بر اتفاق نیفتادن قطعی این مساله نیست.
  ارسال شده توسط نیما افشارنادری در ۰۵/۰۲ ساعت ۰۶:۰۵ AM

 9. نیما افشارنادری می‌گوید

  ابوطالب عزیز، درباره ی گرگان باهات موافقم. اگرچه شخصا جزو عکاس هایی بودم که با هوپیما آمدم و به ما هم اجازه ی عکاسی پیش از خروج مهندس میرحسین موسوی از هواپیما داده نشد.
  من هم امیدوارم دیگه شاهد همچین برخوردهایی که در روزهای اخیر شکل بدتری به خود گرفته بود نباشیم.
  ارسال شده توسط نیما افشارنادری در ۰۵/۰۲ ساعت ۰۶:۰۵ AM

 10. نیما افشارنادری می‌گوید

  کاش کمی هم از زاویه دید بیش از سه هزار هواداری که انبوه عکاسان بدون ملاحظه و رعایت مسائل اخلاقی امنیتی ، به درخواستهای مکرر و مودبانه یحیوی( مجری برنامه) بی اعتنایی می کردند بنویسید. مجری برنامه هم بارها گفت اگر با دوستان عکاس برخورد ناشایستی شده عذر خواهی می کنیم، اما این دوستان هنرمند هم به چند هزار نفر حاضر در سالن بی احترامی کردند و آنها را مجبور کردند که فریاد بزنند ” عکاس برو اون ور”
  هرچند در همین حد هم نباید به اصحاب رسانه توهین بشه، ولی احترام رابطه ای دوسویه است!
  ارسال شده توسط سایه در ۰۵/۰۲ ساعت ۰۲:۰۷ AM

 11. نیما افشارنادری می‌گوید

  تیم های حفاظت باید ، دیگرانی که برای اولین بار محافظت می کنند رو توجیه کنند.
  آخه چه کاریه که شخصیتها روی سرمون لگد ( برخوردهای زننده و زشت و جدیدا فحشهای ناموسی و فحاشی با خانمهای همکار ) می کنند اما ما با عکس و خبر بزرگشون می کنیم …!!!؟؟؟
  به نظرم یکبار برای همیشه ، کار رو درست کنیم همبستگی بیشتر شود و دیگر کسی جرات نداشته باشه که توهین کنه و با عذرخواهی درست بشو نیست ، فردا باز همون مشکل هست.
  امیدوارم دیگر از اینجور اتفاقات دیگه نیفته
  ارسال شده توسط ابوطالب ندری در ۰۵/۰۲ ساعت ۰۱:۵۷ AM

 12. نیما افشارنادری می‌گوید

  درودبر شما
  متاسفم
  احتمالا اینجور کارها داره مد می شه…
  به یاد اقای قاسمی عزیز میارم زمانی که اقای موسوی از هواپیما در فرودگاه گرگان پیاده شدند هیچ عکاس خبرگزاری یا عکاسانی که روز قبلش اورده بودن رو ، پای هواپیما راه ندادند و حرکاتهای بدی در سفر به گرگان جناب موسوی با بچه ها ی عکاس و خبرنگار سر ناهار و در گنبد کاووس در اوردن .
  تیم حفاظت در تهران توجیه نبودند یا در گرگان و یا در گنبد …!
  ارسال شده توسط ابوطالب ندری در ۰۵/۰۲ ساعت ۰۱:۵۶ AM

 13. نیما افشارنادری می‌گوید

  خاک تو سر میر حسین موسوی مرد نیست……
  ارسال شده توسط روزبه در ۰۵/۰۲ ساعت ۰۱:۲۱ AM

 14. نیما افشارنادری می‌گوید

  در اینکه این رفتار غلط بوده و خوشبختانه خودشون هم عذرخواهی کردن شکی نیست؛ البته من اونجا نبودم که ببینم عکاس ها هم تقصیری داشتند یا نه. ولی اینکه انقدر این مطلب رو توی بوق و کرنا کنیم چه سودی حاصل میشه! تو طول این چهار سال و برخوردهای بسیار بدتر چرا انقدر اعتراض نشد؟ به نظر میاد چون گردانندگان سایت به همین انتخابات نصفه و نیمه و اصلاحات نیم بند اعتقاد ندارند کمی هم شیطنت چاشنی این خبرها شده وگرنه سوژه برای اعتراض و نامه نگاری مدت هاست بسیار بسیار فراوان است.
  ارسال شده توسط Crystal Soul در ۰۵/۰۱ ساعت ۰۴:۳۴ AM

 15. نیما افشارنادری می‌گوید

  کاش یکمقداری دوستان عکاس زحمتکش ما انصاف داشتند، هنگامیکه مجری برنامه بارها تذکر میداد که عکاسان از روبه روی تریبون کنار بروند هیچکس از جایش تکان هم نخورد، آقای آرمین ۱۰ دقیقه روی سن منتظر ماندند تا دوستان عکاس بالاخره راضی شدند و جایی برای سخنران محترم باز کردند…
  ارسال شده توسط آرش سبحانی در ۰۴/۳۰ ساعت ۰۹:۵۰ AM

 16. نیما افشارنادری می‌گوید

  مهدی قاسمی عزیز، راستش من چیزی که متاسفم کرد شباهت بی نهایت زیاد برنامه و مدیریتش به مدیریت استادیومی بود، طرز شعار دادن افراد علیه عکاس ها، و شوراندن کسی که پای بلندگو بود بیشتر از هر چیز آدم رو یاد جوسازی هایی می نداخت که در استادیوم برای تضعیف روحیه ی تیم رقیب ( و در این جا انگار عکاسان) استفاده می شه.
  بهرحال شاید بشود گفت که برگزار کنندگان برنامه، ما عکاسان باختیم. شما و تماشاچیانتان پیروز شدید؟
  ارسال شده توسط نیما افشارنادری در ۰۴/۳۰ ساعت ۰۸:۲۷ AM

 17. نیما افشارنادری می‌گوید

  و همچنان بر خلاف فرموده‌ء آقای رحمانی میگویم که در این برنامه هیچ و باز هم تاءکید میکنم که هیچ آزادی عملی به عکاسان داده نشد و البته این حرف ایشان را نه از روی قصد خاص،بلکه از بی اطلاعی ایشان از نحوهء کار ما عکاسان در مراسم مختلف میدانم چرا که دوستان عکاس من در هر برنامهء رسمی حتی برنامه‌های ریاست جمهوری در لحظهء ورود شخصیت برای ۲ یا ۳ دقیقه روی سن می‌ایستند و بدون اینکه کسی جلوی آنها باشد عکسشان را میگیرند و پایین می‌آیند نه اینکه جلوی هر نفر ۲محافظ (جهت جلوگیری حملهء انتحاری آن عکاس به شخصیت!) ایستاده باشند.
  ارسال شده توسط مهدی قاسمی در ۰۴/۳۰ ساعت ۰۷:۵۵ AM

 18. نیما افشارنادری می‌گوید

  متاسفانه باید بگم که این اساتید هیچ و باز هم تاکید میکنم که هیچ تجربه‌ای در برگزاری صحیح همچنین مراسمی ندارند چرا که فقط کافی بود اطراف آقای موسوی و جلوی چشم ما کسی نایستد تا همهء عکاسان همان گوشه بایستند و عکس بگیرند و یا روی سن هم که رفتند ظرف ۲دقیقه کارشان تمام شود و برگردند.
  ادامه در کامنت بعد…
  ارسال شده توسط مهدی قاسمی در ۰۴/۳۰ ساعت ۰۷:۵۵ AM

 19. نیما افشارنادری می‌گوید

  با سلام
  متاسفانه برخلاف حرف آقای رحمانی باید بگم که هیچ تقصیری بر عهدهء تیمهای حفاظتی شخصیتها نبود، بلکه همین دوستان موج سوم که قبلا شاهد برگزاری برنامه‌های سخنرانی خاتمی و موسوی را در دانشگاه تهران به همین نحو توهین‌آمیز بودیم؛ کسانی که هیچ تعریفی از رفتار با رسانه‌ها ندارند و به چون به آنها گفته شده: “شما مسئول حفاظت سالن هستین” به خودشون اجازه میدن که به هرکسی توهین کنن و حتی اون و بزنن و به او فحش ناموس بدن.
  ادامه در کامنت بعد….
  ارسال شده توسط مهدی قاسمی در ۰۴/۳۰ ساعت ۰۷:۵۴ AM

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.