فاطمه دانشور، عضو ثروتمند شورای ادوار شهر تهران کیست؟

او یک چهره شهری است که ابایی از ثروتمند شناخته شدن ندارد.

برای نخستین بار در مجلس کنونی وارد شورای اسلامی شهر تهران شده و مدیریت کمیسیون اجتماعی شهر تهران را برعهده دارد.

فاطمه دانشور، ۴ فرزند دارد که می‌گوید به پرستارهای حاذق سپرده است. او ثروتمند بودنش را مخفی نمی‌کند. همسرش مهرداد اکبریان، ۵ سال از فاطمه دانشور بزرگ‌تر و در کار معدن است. مدتی ریاست هیات مدیره این انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن را بر عهده داشت. مدیریت هلدینگ سیاحان سپهر آسیا را بر عهده دارد که شامل شرکت‌های متعددی از جمله معدن آوان کرمان، پویا کویر ایرانیان، حدید گستر طرود و معدن های دیگر است. فاطمه دانشور، مدیرعامل شرکت سیاحان سپهر آسیا از این هولدینگ است.

فاطمه دانشور، ریاست کمیسیون اخلاق کسب و کارو مسئولیت اجتماعی اتاق تهران را هم بر عهده داشته است. بخش‌ مسئولیت اجتماعی به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که صاحبان سرمایه، برای افزایش تعالی سازمانی، کسر کردن از مالیات و با دغدغه‌های اجتماعی و خیریه انجام می‌دهند. فعالیت‌های «خیریه» هم بخشی از این فعالیت‌هاست. فاطمه دانشور، یک موسسه نیکوکاری به نام مهرآفرین دارد.

نام کامل این موسسه، موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر است و یک سفیر هنری دارد.

در ابتدا مریلا زارعی سفیر مهرآفرین بود و حالا کتایون ریاحی، بازیگر سینما و تلویزیون سفیر موسسه خیریه تحت مدیریت فاطمه دانشور است. او با سفر به شهرهای مختلف به عنوان نماینده این موسسه خیریه با مردم دیدار می‌کند. اما این منحصر به سفرهای داخلی نیست. برای مثال در سفری به سومالی، از یک کلاس درس، مکتبخانه آموزش قرآن و کمپ نگهداری از قحطی‌زدگان بازدید کرد و به صورت نمادین یک دستگاه تانکر را در کشور سومالی نصب و آبگیری کرد.

این را هم ببینید:  موبی‌دیک، نهنگ سفید خیابان سپهبد قرنی

به شبکه‌های اجتماعی علاقمند است. اینستاگرام او نزدیک به ۳۰ هزار فالوور دارد و هر پست او حدود ۲ هزار لایک می‌خورد. اما در تلگرام و توییتر به شدت ناموفق است. در توییتر فقط ۱۹ نفر فالوور دارد و کانال خبری فاطمه دانشور در تلگرام تنها بیش از ۳۰۰ نفر عضو دارد. او در زمینه دیالوگ‌برقرار کردن اینترنتی، جز تاحدودی در اینستاگرام، ناموفق است. حتی صفحه فیس‌بوک این مدیر شهری و کارآفرین اقتصادی شهر تهران، تنها ۱۵۰۰ لایک خورده است.

به صفحه نخست وب‌سایت فاطمه دانشور که بروید، به وفور موضوعاتی درباره واکنش‌های او به کودک‌فروشی در شهر را می‌بینید. از دغدغه‌های روزمره او مسائلی مانند متکدیانِ مافیایی و کودک‌آزاری در شهر تهران است.

بیشتر ببینید:

فاطمه دانشور که از او به عنوان «ثروتمندترین زن شورای شهر» و حتی یکی از «ثروتمندترین زنان ایران» نام برده می‌شود، در بدو ورود به انتخابات شورای شهر از افتخارات و تجربیات او می‌گفتند که انجام «کاری که وظیفه کارگران است»، یعنی «کار گذاشتن دینامیت در کوه سنگ معدن و انفجار آن» را انجام می‌داده است اما دانشور آن را تکذیب می‌کند.

او درباره چگونگی ثروتمند شدنش گفته است: برای اولین بار برای گرفتن کارت بازرگانی خود با فردی که نمی‌توانست سنگ آهن خود را از کشور خارج کند آشنا شدم. با فن مذاکره‌ای که در من و همسرم وجود داشت توانستیم این فرد را که یکی از افراد معتمد در بازار بود قانع کنیم تا به صورت امانی یک بار ۴ میلیارد تومانی را بدون هیچ هزینه‌ای در اختیارمان قرار دهد. همچنین حمل بار به بندر‌عباس را که یک میلیارد تومان هزینه نیاز داشت به صورت امانی حمل کردیم. کل روند کاریمان که به ۷ میلیارد تومان نیاز داشت و باید حداقل نصف آن را را در اختیار داشته باشیم فقط با ۶۰۰ هزار تومان که آن هم هزینه رفت‌وآمد من بود انجام شد. بار به مقصد رسید و مشمول پاداش هم شدیم. به این ترتیب پول افرادی را که به صورت امانی بارشان را گرفته بودیم بازگرداندیم و از این کار سود سرشاری به من و همسرم رسید.»

این را هم ببینید:  نام قدیمی خیابان‌های تهران چیست؟

سه سال پیش، روزنامه آسمان، بدون اجازه او، گفتگویی از قول این نماینده شورای اسلامی شهر تهران چاپ کرد که واکنش او را، در زمینه میران ثروتش برانگیخت. او گفت که یک چهارم ثروت خود را صرف کمک به فقرا کرده و بسیاری از کودکان بدسرپرست و مادران آن‌ها را تحت پوشش قرار داده‌است. او تعداد این مادر و کودک‌ها را ۴۷۰۰ نفر ذکر کرد. او پس از آن از ۵ مدرسه‌ای که ساخته و ۲ مدرسه‌ای که در سیستان و بلوچستان بازسازی کرده گفت.

پس از این مصاحبه بود که فاطمه دانشور، گفت که یک قران هم وام نگرفته است ولی به آن یک تبصره الحاق کرد: «فقط یک میلیارد تومان از بانک توسعه صادرات وام گرفتم که آن را هم تسویه کردم.»

یکی از عادات فاطمه دانشور این است که هرگاه مطلبی به باور او کذب از سویش منتشر می‌شود خواستار «آوردن نوار مصاحبه» می‌شود. او بارها از این جمله به عنوان راه حلی برای پاسخ دادن استفاده کرده است.

او می‌گوید که خانه‌اش بزرگ است، ولی تشریفاتی نیست. به خاطر «کارهای بین‌المللی» که انجام می‌دهد دفتری دارد و امکاناتی برای میهمانان خارجی، ولی تجمل‌گرا نیست و دوستانش می‌گوید «مال دنیا برایش بی‌ارزش است.». او یک بار هم در یک همایش، گفته است کارگرانش از او ناراضی هستند و ماشینش را پنچر کرده‌اند.

فاطمه دانشور، یک مسئولیت متفاوت دیگر هم دارد: رئیس بانوان انجمن وودبال جمهوری اسلامی ایران. وودبال، ورزشی میان چوگان و گلف است که تمام ابزار و وسایل آن از چوب تهیه شده و در عین سادگی، از قابلیت دسترسی بالایی برای همه افراد جامعه برخوردار است. مقر فدراسیون جهانی وودبال در تایوان و فدراسیون آسیایی آن در مالزی قرار دارد. وودبال بازی جدیدی است و حدود ۲۵ سال پیش اختراع شده است.

این را هم ببینید:  کی‌کلاب در تهران قدیم، مجلل‌ترین دیسکوی تهران
عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.