طرح صیانت چیست؟

این تحلیل تصویب‌کنندگان طرحی است که به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی مشهور شده و البته مخالفانش، بخش عمده کاربران هستند که نمی‌خواهند این‌طور از آن‌ها صیانت شود.

امروز کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی، گرد هم آمدند و با ۱۸ رای موافق در مقابل ۱ رای مخالف، کلیات این طرح را به تصویب رساندند. 

طرحی که نام صیانت به آن داده‌اند به عنوان طرحی برای محدودتر کردن اینترنت در مجلس به حساب می‌آید. 

طی روزهای گذشته کاربران زیادی در ایران می‌گویند که دسترسی آن‌ها به اینستاگرام در حال سخت‌تر شدن است. برخی مقامات هم دلیل اصلی آن را پیک کرونا و استفاده بیشتر از اینترنت توسط کاربران دانسته‌اند و این‌که بچه‌های دانش‌آموز، آنلاین هستند.

روزنامه اعتماد ۲ اسفند گزارشی چاپ کرد و نوشت که محدودیت دسترسی به اینستاگرام دلیل کاهش سرعت اینترنت است. 

یکی از اعضای کمیسیون، جلال رشیدی کوچی است. او گفته: من نه مخالف نظام هستم و نه مخالف انقلاب از خانواده‌ای آمده‌ام که پنج شهید تقدیم کرده است. عده‌ای برای موافقت با این طرح با من تماس می‌گیرند و من را تهدید می‌کنند. این در حالی است که بعد از گذشت مدتی به آغاز به کار کمیسیون مشترک مردم هنوز نگران تصویب این طرح هستند.

بیشتر ببینید:

از طرف دیگر می‌گوید که کسی مخالف ساماندهی فضای مجازی نیست ولی من در کنار مردم هستم.

رضا تقی‌پور انوری، رئیس این کمیسیون مشترک است او گفته که امروز جلسه یکباره نبوده و ۲ روز است نظرخواهی کرده‌اند و ۱۴ نفر از اعضای کمیسیون، با برگزاری آن موافق بوده‌اند. در رسانه‌ها می‌گویند ۴۵ دقیقه‌ای تصمیم‌گیری شده در حالی که قرار بود جلسه ۱۲:۴۵ دقیقه شروع شود نه این‌که کل جلسه ۴۵ دقیقه‌ای باشد. 

واکنش دیگر مربوط بود که سجاد بنایی، که معاون سابق وزارت ارتباطات است. او با هشتگ طرح صیانت نوشت انا لله و انا الله راجعون. 

عیسی زارع‌پور،‌ وزیر ارتباطات، کاهش پهنای باند را فیک نیوز دانسته. 

ا

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.