تحلیل مجید توکلی بر نظرسنجی موسسه گمان درباره انتخابات ۱۴۰۰

احساس می‌کند در نقطه‌ای قرار دارد که اگر بر چیزی که دیده و بهش تحمیل شده پایبند نمونه ممکن است آینده‌ای بدتر داشته باشد.

بعد از آبان ۹۸ و مساله هواپیما، جامعه تکان خورده و رشد کرده است.

تغییرات سیاسی عمده شکل گیری جنبش‌هایی مثل دادخواهی بوده است. حساسیت را نسبت به ناراستی‌ها بسیار بالا برده و اجازه توجیه را به جامعه نمی‌دهد. بحث بد و بدتر یا مدارا پذیری و تسامح با نادرستی‌های کوچک را تا حدودی منتفی کرده چون فهمیده همین‌جا باعث بروز مشکلات بزرگ‌تری می‌شود.

این موضوع در جنبش دادخواهی به سراغ افرادی که به استمرار وضعیت موجود کمک می‌کنند می‌رود و آن‌ها را شرمسار می‌کند. این رسواسازی از اتفاقات متفاوتی است که در جامعه ما افتاده و من فکر می‌کنم اگر

بیشتر ببینید:

پرسش‌های شما را هم نگاه کنیم وقتی وارد جزئیات می‌شوید جامعه مثل گذشته با نمی‌دانم پاسخ نمی‌دهد. مسائل را بیشتر شناخته. وقتی وارد علت رای ندادن می‌شود درصدی از افراد که به خاطر رد صلاحیت رد نمی‌دهند می‌شود با داده‌های احمدی نژاد ۲/۳ و ۱/۳ به سمت اصلاح طلبان بررسی کنیم و مابقی به خاطر این است که پذیرفته‌اند این سیستم انتخابات آزاد و معناداری نیست. این تحولات جدی در جامعه است.
تحول آگاهی در روستاها، زنان و مردان تقریبا یکسان بوده است.

درباره مساله انتخابات آزاد هم من فکر می‌کنم دوستانی که دغدغه دارند، توصیه من این است که ما در فضایی که قرار داریم به افرادی توجه بیشتر انجام می‌شود. اگر همین نظرسنجی دو ماه دیگر یا قبل تر برگزار می‌شد درصدها درباره آن‌هایی که خودشان را به عنوان چهره انتخاباتی مطرح کردند تفاوت معناداری می‌داشت. یا افرادی که رسانه دارند، امنیت دارند و متفاوت است از بقیه.

این را هم ببینید:  احمد زیدآبادی در برابر غلامحسین کرباسچی در کلاب هاوس

شما وقتی اگر داده ‌های جزئی را منتشر کنید و بدانیم توییتری‌ها، واتس‌اپی ها و … هرکدام به چه کسانی رای داده‌اند می‌توان تخمین مناسب‌تری از فضا را به دست بدهد.

من فکر می‌کنم بد نباشد اگر به تفکیک استان‌ها هم منتشرش کنید. این‌ها کمک خواهد کرد که ما شناخت بهتری از جامعه به دست بیاوریم.

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.