چای، قلیان و فوتبال در جزیره

جزیره ای نه چندان دور افتاده: فرحزاد | پاتوق: معرفی کافه ها و رستورانهای تهران

پرتحرک از آن جهت که اگر در فصل های مختلفی به آن جا سر بزنید، علاوه بر مناظر چهار فصل که نشانه گردش سال است، با چینش مختلفی نیز روبرو می شوید که معلول تغییر آب و هوا و سرد و گرم شدن آن است.

باغچه خانوادگی جریزه
تعداد تختها: بین ۲۰ تا ۳۰ (بسته به فصل سال)
گنجایش: بیش از ۱۲۰ نفر
متوسط قیمت: ۳۵۰۰ تومان
پیشنهاد: چلوکباب کوبیده
نشانی: بزرگراه یادگار امام ، خیابان فرحزاد جنوبی، نرسیده به کارواش، ضلع غربی

در بهار و تابستان ها تخت ها کنار هم و با فاصله بیشتری چیده شده اند ، در پاییز به هم نزدیک می شوند و اواخر این فصل شعله های آتش که به وسیله ی گاز شهری روشن می شوند بر روی تخت ها می آیند و در سوز و سرمای زمستانی، تخت ها را مشمع هایی سراسری، سقف می کنند و مشتری ها را از گزند سرما دور می دارند.

اگر هوس خوردنی های ترش و قرمز رنگ از نوع لواشک و آلو و آلوچه و آلبالو خشکه کنید، یا بخواهید باقالی تر و تازه بخورید، از اتوبان یادگار امام، به طرف فرحزاد پایین بپیچید و بعد از نخستین چهار راه، سمت راست خیابان در مقابل تابلوی “باغچه خانوادگی جزیره” توقف کنید.

البته مواظب باشید، اگر زیادی نزدیک این مکان پارک کنید، در انتها با فردی مواجه می شوید که ۵۰۰ تومان ناقابل برای “حفاظت از اتومبیل شما” در خیابان، از جیب شما به درآمد شخصی اش واریز می کند.

وقتی وارد جزیره می شوید، اگر همه دختر باشید، فرقی نمی کند کجا بنشینید. اما چنانچه چند پسر عزب باشید که مجردی قصد چای نوشیدن و شب نشینی کرده اید، جای شما یا سمت راست بالای پله ها است یا آن که تنها مجازید در دو سه ردیف اول تخت های این باغ بنشینید. اگر خانوادگی به جزیره می روید، یا آن که حتا یک دختر همراه جمع است از هفت دولت آزادید، هر جا که قصد دارید، سور و سات را طلب کنید.

این را هم ببینید:  روح ارنستو در ‌هاوانا شور چه‌گوارا در تهران

منقل گازی روی تختهای جزیره

منقل گازی روی تختهای جزیره
منقل گازی روی تختهای جزیره

در وسط جزیره، یک استخر قرار دارد که می توانید داخل آن بنشینید. در آن صورت کنار آلاچیق، در حقیقت جایی نشسته اید که جزیره به خاطر وجودش، “جزیره” نام گرفته است.

اگر روز برگزاری فوتبال مهمی باشد، بخش مجردی جزیره بدل به باشگاهی برای تماشای فوتبال می شود. همه پسرهای جوان دورتادور هم می نشینند و در حالی که قلیان می کشند و یا چای می نوشند، فوتبال نگاه می کنند و فریاد می زنند.

بیشتر ببینید:

در این جا، هم شام سرو می شود، هم چای و هم قلیان. درباره شام، نکته آن که غذایش را نمی توان درجه یک دانست اما از نظر سلامتی مطمئن است و البته خوشمزه.

کباب کوبیده اش ۱۸۰۰ تومان و ارزان ترین غذاست، جوجه کباب آن هم به کسانی که علاقه ای به دیدن سبزیجات در کباب کوبیده ندارند توصیه می شود.

زن فالگیر باغچه جزیره

زن فالگیر باغچه جزیره در فرحزاد
زن فالگیر باغچه جزیره در فرحزاد

اگر چای می خورید و تعدادتان زیاد است، باید تاکید کنید که حتما بیشتر از یک چای کیسه ای در قوری شما بگذارند، چون تنها در این صورت است که از خوردن چای لذت می برید. اما اگر در حد ۲ نفر می خواهید چای بخورید، این تذکر ضرورت چندانی ندارد.

در باب قلیان هم همین که از معدود جاهایی است که در حال حاضر قلیان “دوسیب” برایتان چاق می کنند. اگر اهل هیچ کدام از این ها هم نباشید، این روزها چیپس و ماست هم به قیمت هزار تومان سرو می شود.

این را هم ببینید:  نقد فیلم سیروس الوند: برگ برنده

در جزیره، گارسون ها مرتب تغییر می کنند، اگر فکر می کنید با دادن انعامی بیشتر، می توانید سرویس بهتری را برای مدت ها تجربه کنید، مطمئن باشید اشتباه می کنید.

جزیره، چند عنصر تقریبا ثابت دارد : زن فالگیری که هر بار می خواهد سرنوشت شما را برایتان توضیح دهد ، مردی سیه چرده که برایتان اسپند دود می کند و مردی کر و لال ، که عروسک های سفید رنگ را در کیسه ای ریخته و گاهی به آن جا سر می زند تا شاید با فروش آن، خرج زندگی اش را در بیاورد.

اگر خسته از فیس و افاده های کافه نشینی هستید، یا آن که هوس ساعتی هم نشینی، دور از هیاهوی شهری را دارید اما حوصله ندارید به خارج از شهر بروید، جزیره، شما را صدا می زند.

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.