تخت جمشید در مه

پاتوق: معرفی کافه ها و رستورانهای ايران

به شهر رامسر که رسیدید، این بار فرمان را برخلاف همیشه نه به سوی دریای خزر که به سمت جنوب بچرخانید. پشت کوه ها، وقتی از میان جنگل انبوه و متنوعی که بیشتر سال با ابر و مه پوشیده شده  بگذرید، جواهر ده، آرام و بی صدا در انتظار شماست.

نرسیده به جواهر ده اما کافه های بین راهی، میزبان افرادی است که حتا اگر عازم ده هم نباشند، اما آمده اند تا از همین “بین راه” لذت ببرند.

تخت جمشید
تعداد میزها: ۳
تعداد تخت: ۱
گنجایش: ۲۵ نفر
متوسط قیمت: نامشخص
پیشنهاد: میرزاقاسمی (غذای محلی شمالی)

تخت جمشید در مه | جواهر ده | عکس: نیما افشارنادری
تخت جمشید در مه | جواهر ده | عکس: نیما افشارنادری

 

تخت جمشید در مه | جواهر ده | عکس: نیما افشارنادری
تخت جمشید در مه | جواهر ده | عکس: نیما افشارنادری

 

 


نشانی: رامسر، جاده جواهر ده، کیلومتر ۲۰، بعد از آبشار، سمت راست جاده

از آبشار زیبای این راه که چند پیچ بالاتر بروید، سمت راست، کافه “تخت جمشید” خود نمایی می کند. این کافه نامش را از “جمشید”، مدیر مهماندوست خود گرفته است که همیشه آماده پذیرایی از شماست؛ چه از میان جنگل های سرسبز بهاری گذشته باشید، چه از جاده ای برفی خود را به آن منطقه رسانده باشید.

کافه تخت جمشید، کلبه ای چوبی است که بر روی رود کوچکی ساخته شده است.

در این کافه از منو یا فهرست غذا خبری نیست، برای انتخاب غذا باید از آقا جمشید بپرسید که امروز چه چیزی برای خوردن در کافه یافت می شود. گاهی (بیشتر، زمانی مشابه نوروز و یا فصل تابستان) سفره  رنگین تر است، از میرزا قاسمی و باقلا قاتق گرفته تا جوجه کباب و چلوکباب و املت را شامل می شود ولی در مواقع دیگر به احتمال زیاد ناگزیرید تنها میان دو غذای همیشگی جوجه کباب و چلوکباب کوبیده، دست به انتخاب بزنید.

بیشتر ببینید:

در این کافه یکی دو رادیوی قدیمی و یک گرامافون آنتیک بیش از دیگر وسایل جلب توجه می کند. یکی روی میز دوم است و دیگری در کنار پیشخوان. اما معمولا موسیقی ای که پخش می شود را ترانه های لس آنجلسی یا پاپ امروزی تشکیل می دهند.

فضای داخلی کافه تخت جمشید را ملغمه ای از لامپهای رنگی نورپردازی کرده اند، بدون آن که هیچ کدام نور غالب باشند. اگر یک گوشه از کافه را رنگ آبی ملایمی پوشانده است، در گوشه دیگری، رنگ قرمز تند به چشم می زند. این فضای رنگارنگ، با طبیعت “وحشی” کلبه هماهنگی دارد.

در این کافه، سرگرمی مشتری ها می تواند نگاه کردن به سقف و یافتن چیزهای جالب در میان تور های آن باشد. از صفحه های قدیمی موسیقی ایرانی گرفته تا دسته شکسته شده یک صندلی. یا حتا بدنه چوبی یک قلیان قدیمی.

امتیاز بزرگ این جا، علاوه بر دارا بودن سرویس بهداشتی نسبتا مناسب که در جنگل غنیمت است و منظره منحصر به فرد کافه، چای دم کشیده با سماور آن است. چیزی که امروزه با رواج یافتن چای کیسه ای ، کمتر جایی می توانید آن را بنوشید.

قلیان هم در این جا در انواع گوناگون عرضه می شود. مصرف این نوع دخانیات، طی چند سال گذشته به شدت رو به فزونی گذاشته است، چرا که اگر قبلا شما می توانستید، آن را بیشتر در فضاهای قدیمی و نزد افراد کهن سال یافت کنید، امروزه در هر کافه خارج از شهر و رستوران های سنتی داخل شهر های مختلف نیز، افراد بسیاری را در حال کشیدن قلیان می بینید.

این را هم ببینید:  موبی‌دیک، نهنگ سفید خیابان سپهبد قرنی

در کافه ی تخت جمشید اما، نیازی نیست لزوما به قلیانتان پک بزنید، هوا آن قدر سرد است که بازدم شما، بدون استفاده از تنباکو هم بخار می کند!

اگر احیانا به سراغ آقا جمشید رفتید، استراحت کردید و چای نوشیدید، اما در آن زمان غذایی برای عرضه به شما وجود نداشت، نگران نباشید و از این مطلب و پیشنهاد دلگیر نشوید، در پیچ بالایی، عمو رجب و آقا مجید، پدر و برادر جمشید، در رستورانی بزرگتر و البته در مه بیشتر، می توانند از شما پذیرایی کنند.

 

۲۰۰۷

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.