پاتوق “فرنگ رفته”ها، استراحتگاه مسافران شمال

پاتوق: معرفی کافه ها و رستوران های تهران

حتا امروز هم، با گارسون های جوانی که به خاطر بازنشسته شدن گروه پیشین، به یک باره به “رستوران هتل گچسر” آمده اند، متوجه تفاوت های بسیاری با رستوران های مشابه می شوید. پسرجوان، ظرف را در دست چپ می گیرد، با دست راست ملاقه به ملاقه، سوپ را برای خوردن بر روی میز شما مهیا می کند.

ستون های بلند که سر به فلک می گذارند، نقاشی هایی قدیمی بر روی دیوار، دو مجسمه شیر که پیش از ورود به ساختمان به شما خوش آمد می گویند، در کنار انواع غذاهای “فرنگی”، موجب می شود ناخودآگاه دورانی را به یاد آورید که  تجدد خواهی و گریز از سنت، ادبیات حاکم بود.

آدم های با پرنسیب از فرنگ آمده، با لباس هایی رسمی و ماشین های قدیمی لوکس، تصویر دیروز این جاست که از نخستین لحظه ورود با شماست، حتا اگر تصویری که جلوی چشم شماست متفاوت از آن ذهنیت باشد: اتومبیل های یک شکل. مسافرانی که از شمال به تهران باز می گردند و یا جوانانی که سرخوش از یک روز اسکی در پیست دیزین، برای صرف نهار و یا عصرانه به این جا آمده اند.

تابستان ها اما، از میهمانان در فضای سرباز در حیاط  استقبال می شود که توری هایی چون پشه بند از آن جا محافظت می کند.

این رستوران هفتاد ساله، متعلق به هتل پارسیان (آزادی) گچسر، در کیلومتر ۶۵ جاده کرج چالوس و در محله گچسر واقع شده که از شمال به استان مازندران، از جنوب به کرج و دهستان آسارا، از غرب به طالقان و از شرق به شمشک منتهی می شود.

این را هم ببینید:  کوپه: ماشین دودی خیابان انقلاب

در زمامداری رضاشاه پهلوی، به نیت استفاده شخصی ساخته شده و البته هتل و رستوران  در سال ۱۳۸۵ با هزینه صد میلیون تومان بازسازی شده اند که در رستوران بیش از همه، رنگ تازه دیوار های آن جلب توجه می کند.

این محل دوست داشتنی، بکر و  قدیمی، گاهی سر از داستان هایی مانند داستان “هتل گچسر” سیامک گلشیری در مجموعه با لبان بسته در می آورد و در آن نقشی  محوری بازی می کند. داستانی که که روایت سفر چند زوج جوان به شمال کشور است.

بیشتر ببینید:

در میان غذاهای فرنگی، شنیسل مرغ پیشنهاد می شود و در میان غذاهای ایرانی، کباب بختیاری و همچنین سه نوع سوپ، جو، قارچ و سوپ روز عرضه می شود.

از میان غذاهای دریایی می توانید رولت ماهی را انتخاب کنید و یا اگر وسعتان رسید، با ماهی سفید، حس کنید که به استان مازندران نزدیک می شوید.

در محاسبه هزینه اما به یاد داشته باشید که ۱۸ درصد برای سرویس اضافه می شود. به همین خاطر است که می گویم پیش از سفارش، بهتر است نگاهی به کیف پولتان بیاندازید. مگر آن که از مسافرانی باشید که به جای سفر به نقطه ای دوردست، هتل گلچسر را در میان معدن های گچ  و کوره های گچ پزی، برای اقامت انتخاب کرده باشید که در آن صورت می توانید بگویید صورت حساب را به هزینه های اتاقتان اضافه کنند.

رستوران هتل گچسر را می توان به جرات یکی از خاطرات جمعی مشترک ایرانی های پاتوق گرد به شمار آورد. باور ندارید؟ برای درک این مساله، یک جستجو در گوگل کافی است.

این را هم ببینید:  موبی‌دیک، نهنگ سفید خیابان سپهبد قرنی

اگر فرصت سفر به شمال را ندارید و دلتنگ به سر بردن ساعاتی میان درختان سپیدارید، از این پاتوق غافل نشوید.

رستوران هتل گچسر

  • ظرفیت: بخش پذیرایی غذا ۱۰۰ نفر / بخش چای خانه ۶۰ نفر
  • نشانی: کیلومتر ۶۵ جاده چالوس
  • دارای دو سالن: زمستانی / تابستانی
  • متوسط قیمت: پنج هزار تومان (بدون احتساب سرویس)
  • تلفن: ۰۲۶۱۵۲۸۲۰۰۵

۲۰۰۷

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.