نگاهی به آثار تازه علیرضا میراسدالله، طراح و مجسمه ساز

انجمن موسیقی دانان ناکام

آدم های معمولی علیرضا میر اسدالله، مترجم، عکاس، نقاش و مجسمه سازی که گذرانش تا چندی پیش از راه روزنامه نگاری بود و حالا مدتی است در شرکتی، لوازم پزشکی می سازد، از جنس لاتکس و فلز و پارچه است.

او این بار منتخبی از موسیقی دان هایی را دور هم جمع کرده است که لزوما ساز نمی نوازند. با این توجیه که هر کس که مصرف کننده موسیقی است را باید موسیقی دان نامید.

اما در عین حال، چون وضع اقتصادی هنرمندان در این مرز و بوم خوب نیست، باید همه آن ها را (چه وارد این پیشه شده باشند و چه نه) «ناکام» دانست.

مثلا در عکس بالا، سمت راست، شما گدای نوازنده ای را می بینید که آکاردئون می نوازد. او «میخ علی شکوری» نام دارد و نوازدگی آکاردئون را در مدرسه موسیقی کلاسیک اوکراین آغاز کرده است .

ولی چون آهنگ سازان کلاسیک، عموما برای آکاردئون قطعه نمی نویسند، بیکار شد و به زادگاهش برگشت و سر چهار راه ها مشغول به کار شده است.

آن خانواده سمت چپی هم، مخاطبان دائمی موسیقی هستند. پسر خانواده که تی شرت نارنجی پوشیده و جلیقه ی جین آبی، تمام قطعات موتزارت را از حفظ می نوازد. اما علاقه شخصی اش گوش دادن به نوای سلطان قلب های نوازنده خیابانی است.

رهگذران همیشه برای او گوشه اسکناس را می اندازند؛ با این توجیه که اگر شما اسکناس بی گوشه ای را به کسی بدهید هیچ ارزشی ندارد، پس لابد ارزش اصلی اسکناس به گوشه های پول است.

بیشتر ببینید:

خب، گدای بالایی یک تفاوت اصلی با قبلی دارد. چرا که او نوازنده نیست و تنها شنونده خوبی برای آهنگ هایی است که میخ علی می نوازد.

این گدای کنار خیابان، سیگاری است و خب آدم که به سیگاری ها چیز با ارزشی را نمی پردازد. چرا که اگر معتاد شوند، فرش زیر پایت را هم می فروشند تا برای خود مواد مخدر تهیه کنند. از این روی، تنها اسکناس های بی گوشه، سزاوار اوست.

امان از آدم های هوس باز، آن هایی که سفر می کنند و زن سنتی خود را از یاد می برند .

این آقای چاق و چله «شکم مند» هم از قماش همان آدم هاست، به سفر رفته و همسر جدیدی اختیار کرده که در سمت راست می بینید.

اما دل ربایی های همسر تازه و ناز خریدن های مرد هوس باز عاقبت خوشی نداشته است، این دو نفر را گرچه می توانید در میان عروسک ها ببینید، اما دیگر «زنده» نیستند و توسط همسر قبلی به قتل رسیده اند.

حالا دیگر شما با منطق این نمایشگاه، یک موسیقی دان محسوب می شوید. اگر می خواهید عروسک شما هم ساخته شود، زیاد اصرار نکنید، علیرضا میر اسدالله می گوید : «کار سفارشی نمی سازم. حتا کاری که خودم سفارش داده باشم.»

 

سال ۲۰۰۷

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.