تردد در محدوده طرح ترافیک در سال ۱۴۰۱ | هزینه، راهنمای رزرو و ساعات

طرح ترافیک در تهران، طرحی است که اجرای آن ریشه در پیش از انقلاب دارد. اما هنوز هم که هنوز است روال و قوام ثابتی نیافته است.

در طی سال‌های دهه ۶۰ تا ۲ بعد از ظهر اعمال می‌شد و پس از آن رفته رفته به هم به ساعت آن افزوده شد و هم مناطق جغرافیایی آن افزایش یافت. علاوه بر آن طرح زوج و فرد هم به طرح ترافیک اضافه شد تا حالا از ساعت طرح ترافیک سالیانه صحبت کنیم که قرار است برای سال ۱۴۰۱ جداگانه توجه‌ها را به خود جلب کند.

عمار سعیدیان فر، سرپرست معاونت بهره‌برداری از سیستم‌های حمل و نقل شهرداری تهران است. او گفته نرخ عوارض تردد در سال آینده برای محدوده طرح ترافیک در تهران، ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته یعنی ۱۴۰۰ رشد داشته یا به عبارتی گران‌تر شده است. 

او می‌گوید که نرخ پایه عوارض سال ۱۴۰۱، ۴۳ هزار و ۸۰۰ تومان شده است. ضریب محدوده تردد هم ۱/۵ است و اگر در محدوده کنترل آلودگی هوا تردد صورت بگیرد، باید ضریب ۷۵ درصد هم در نظر گرفت.

به گفته این مقام شهری، شهروند داره پلاک تهران، یعنی با سرشماره شهر تهران، ۲۰ روز سهمیه تردد فصلی دارد که اگر تمام شود در روزهای بعد از او عوارض تردد دریافت خواهد شد.

اما نحوه رزرو طرح ترافیک چگونه است؟

بیشتر ببینید:

از طریق درگاه اینترنتی و اپلیکیشن تهران من می‌توانید این کار را انجام دهید. اگر قصد ورود روزانه دارید باید تردد خود را در این سایت به صورت روزانه رزرو کنید. این عملیات رزرو دو حالت دارد که هفتگی یا روزانه است. برای رزرو تردد روزانه باید تا ساعت ۲۴ (۱۲ شب) انجام بگیرد در روز قبل و برای هفتگی از ۴ شنبه هر هفته برای هفته بعد امکان پذیر است. 

سقف ورود به محدوده طرح ترافیک در هر روز ۱۰۳ هزار دستگاه است و در صورت رسیدن به حد نصاب، فروش و رزرو متوقف می‌شود. 

هزینه طرح ترافیک چگونه است؟

اگر شهروندان تهرانی تا ساعت ۱۲ شب همان روز این رزرو را انجام ندهند ۹۸ هزار و ۵۵۰ تومان به بدهی عوارض تردد آن‌ها در سامانه و اپلیکیشن تهران من افزوده می‌شود. 

همچنین بسته‌های یک ماهه،‌ سه ماهه و ۶ ماهه برای این شهروندان در نظر گرفته شده است. اگر بخواهید تخفیف بگیرید هم باید معاینه فنی های مخصوص آن را بگذرانید. 

برای معاینه فنی عادی، تعرفه بسته یک ماهه ۱ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان، بسته سه ماهه برابر با ۳ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان و بسته شش ماه ۵ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان است.

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.