مهوش افشار پناه کیست؟ بیوگرافی + عکسها و خانواده

مهوش افشارپناه بازیگر قدیمی تلویزیون و سینما و تئاتر در ایران است. او در سال ۱۳۲۸ به دنیا آمده و اهل سقز است. 

لیسانس کارگردانی و بازیگری نمایش (تئاتر) از دانشکده هنرهای دراماتیک دارد. برادری هم دارد به نام کورش افشارپناه که تجربه‌های بازیگری‌ای در کارنامه‌اش دارد. 

او که تباری ترک دارد و خانواده‌اش ارومیه‌ای هستند، (در آن زمان رضاییه خوانده می‌شد) است، فرزند یک افسر شهربانی بود که به خاطر ماموریت‌های نظامی در کردستان بود و سقز به دنیا آمد. پس از چند سال به تهران آمد. دیپلم گرفت و پوارد دانشکده هنرهای دراماتیک تهران شد. 

او در یک گفتگو درباره زندگی دانشجویی‌اش گفته است که وقتی وارد دانشکده هنرهای دراماتیک شدم فقط دو دانشجوی دختر در رشته ی بازیگری بود که من و پری صابری (کارگردان تئاتر) بودیم. حمید سمندریان از جمله اساتید ما بود و هم دوره های من در آن سال ها بهمن مفید و مرتضی عقیلی بودند. خانم هما روستا زمانی که به ایران آمدند به عنوان استاد فوق برنامه در دانشکده ما تدریس می‌کرد و من در همان سال‌ها در نمایش باغ وحش شیشه‌ای به کارگردانی ایشان بازی ‌کردم و از همانجا ارتباط دوستی ما شکل گرفت و این دوستی تا زمانی که ایشان از دنیا رفت، ادامه داشت.

مهوش افشارپناه
مهوش افشارپناه

او در سال ۶۶ بود که با با سریال خانه در انتظار وارد تلویزیون شد و فعالیت‌هایش را با بازی در فیلم‌های کوتاه و بیشتر در تئاتر ادامه داده است. 

او در یک سال بعد، در سال ۶۷ به پروژه‌ای رفت که کیومرث پور احمد کارگردانی می‌کرد: لنگرگاه.

بیشتر ببینید:

زیر بام‌های شهر (کاری از اصغر هاشمی) او را کاندیدای بازیگر نقش مکمل زن کرد از جشنواره فیلم دولتی: فجر. 

به خاطر هانیه هم که کیومرث پور احمد در سال ۷۳ ساخت کمک بزرگی به او برای شهرت و نامزدی سیمرغ جشنواره فیلم فجر در بهترین بازیگر نقش مکمل زن کرد. 

عکس کودکی مهوش افشارپناه
عکس بی حجاب مهوش افشارپناه

سریال‌های تلویزیونی زیادی این سال‌ها با بازی مهوش افشارپناه روی آنتن رفته است. کارهایی مثل روزهای زندگی از سیروس مقدم، قفسی برای پرواز، بانو و یاور. 

او در سالهای گذشته کارش را متمرکز روی تئاتر کرده و کمتر در سینما و تلویزیون حاضر شده. خود او می‌گوید که این نتیجه یک موج جوانگرایی در دهه ۸۰ است که فیلمنامه‌ها دیگر برای بازیگران میانسالِ خانم نقش کمی دارند. تلویزیون هم دور از دسترس تر شده و باندبازی در میان دستیار کارگردان‌ها هم علا دیگر آن است. تایید می‌کند که انحصاری در این زمینه شکل گرفته است. 

او در تهران یک موسسه آموزشگاه هنری دارد که بوم زنگ رنگ نام دارد و به نوجوانان، بازیگری، موسیقی و نقاشی آموزش می‌دهد.

مهوش افشارپناه متاهل است،‌دو دختر دارد و در کرج ساکن است. در روستایی به نام آغشت.

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.