بیوگرافی ثریا اسفندیاری بختیاری همسر دوم محمدرضا شاه پهلوی و عکسهای دیده نشده

ثریا اسفندیاری همسر دوم محمدرضا شاه در کتاب خود شخصیت فوزیه را این چنین شرح داده است:

“ازدواج اول او با پرنس فوزیه خواهر پادشاه مصر آغاز ازدواج ناموفقی بود چرا که این وصلت یک ازدواج سیاسی و مصلحتی بود. فوزیه البته زن بسیار زیبایی بود و رضاشاه در انتخاب او برای همسری پسرش این نکته را هم در نظر داشت اما فوزیه که در شکوه و تجملات دربار مصر بزرگ شده بود، از آغاز نسبت به دربار ایران، با دیده تحقیر می‏نگریست. فوزیه هرگز زبان فارسی را یاد نگرفت و با اعضای خانواده شاه هم نمی‏جوشید. سرانجام روزی تصمیم گرفت که به بهانه دیدن خانواده‌اش از ایران برود، سفری که بازگشت نداشت و به جدایی او از شاه انجامید.

ثریا اسفندیاری متولد ۱ تیر ۱۳۱۱ در اصفهان، همسر دوم محمدرضاشاه پهلوی و معروف به ملکه‌ای با چشمان زمردین بود.

تحصیلکرده مقطع دبیرستان از مدرسه آلمانی و انگلیسی در اصفهان بوده و در هجده سالگی ملکه ایران شد اما در بیست و پنج سالگی از شاه ایران جدا شد.

او بعد از جدایی به ایتالیا رفت و در آنجا با یک کارگردان وارد زندگی زناشویی کوتاهی شد و در نهایت سال ۱۳۸۰ در شصت و نه سالگی بخاطر سکته مغزی درگذشت.

پدرش خلیل اسفندیاری اصالتا بختیاری و مادرش اِوا کارل اهل آلمان بود ، فرزند اول خانواده بوده و یک برادر و خواهر کوچکتر از خود بنام بیژن و لعیا داشت.

در هشت ماهگی بخاطر شیوع بیماری آبله در ایران با خانواده به شهر برلین آلمان نقل مکان کردند تا اینکه پاییز ۱۳۱۶ در پنج سالگی با خانواده بازگشتند.

ثریا در اصفهان ابتدا زبان آلمانی یاد گرفت و سپس با یک معلم خانگی فرانسه را آموخت تا اینکه مقطع ابتدایی را در مدرسه بهشت آیین سپری و تا چهارم متوسطه در این شهر بود.

ثریا در سال ۱۳۲۶ وقتی پانزده ساله بود با خانواده به سوئیس رفت و در موسسه‌ای در لندن مشغول یادگیری زبان انگلیسی شد.

این را هم ببینید:  احمد کریمی حکاک کیست؟

ثریا در یک مجلس مهمانی در سفارت ایران در لندن با شمس پهلوی خواهر بزرگ محمدرضا شاه آشنا شد.

در همان نظر اول ، شمس ثریا را می پسندد و ماجرا را ابتدا با پدر وی خلیل اسفندیاری در میان می‌گذارند تا اینکه فورا برای مقدمات آشنایی با شاه به ایران بر می‌گردد.

ثریا قبل از دیدار با شاه در کاخ سلطنتی با پدرش شرط کرده بود اگر شاه او را نپسندد یا او از شاه خوشش نیاید برای بازیگری به هالیوود برود.

محمدرضا و ثریا در همان دیدار اول برای ازدواج با هم اعلام تمایل می‌کنند و به این ترتیب مقدمات ازدواج این دو برای ۶ دی ۱۳۲۹ انجام می‌شود‌.

با نزدیک شدن به مراسم ازدواج ، ثریا به بیماری عفونی حصبه مبتلا می‌شود و با وخامت حال، عروسی آن‌ها به تعویق انداخته می‌شود.

در نهایت بعد از طی دوران درمان، ۲۳ بهمن ۱۳۲۹ محمدرضا در سی سالگی و بعنوان تجربه دوم با ثریای هجده ساله ازدواج می‌کند.

پس از گذشت چند سال ماجرای بچه‌دار شدن آنها و جانشین برای شاه، بسیار جدی در درباره مطرح شد و مادر محمدرضا به شدت پیگیر ماجرا بود.

در نهایت شاه در سال ۱۳۳۳ چهار سال بعد از ازدواج با ثریا به آمریکا رفت اما آزمایش‌ها نشان داد هر دو در سلامت کامل هستند و مشکلی برای بارداری نیست.

در نهایت بعد از هفت سال زندگی مشترک به دلیل عدم بارداری ثریا، شاه روز ۲۴ بهمن ۱۳۳۶ بعد از توافق او را با تشریفات رسمی به سوئیس فرستاد.

یک ماه بعد از رفتن ثریا طلاق این دو در اسفند ماه از طریق مجلس شورای ملی اعلام گردید و ثریا بعد از آن دیگر به ایران بازنگشت.

شاه بعد از خبر جدایی با انتشار بیانیه‌ای از ثریا تمجید کرده و صرفا توجه به مصالح عالیه را باعث طلاق خود عنوان می‌کند.

این را هم ببینید:  گوگوش: عشق تاوان دارد آقا!

در نامه طلاق که در آلمان توسط گارد سلطنتی ایران به ثریا تسلیم شد، شرایط زیادی برای رضایت و رفاه او قید شده بود.
ا
ز جمله آنها پرداخت دو برابر مهریه (حدود یک میلیون تومان) ، حقوق ماهانه ۳۰۰ هزار تومانی و عنوان شاهزاده سلطنتی و استفاده از گذرنامه سیاسی بود.

همچنین ارث بهایی به مبلغ ۴۰ میلیون دلار با ۳۰۰ هزار فرانک نیز بعد از مرگ محمدرضا به او رسید.

ثریا بعد از سوئیس راهی ایتالیا شد و بیشتر اوقات خود را در مجالس بازیگران و کارگردانان ایتالیایی که از قبل و در زمانی که ملکه ایران بود می‌شناخت، سپری می‌کرد.

او با اینکه در ایتالیا پیشنهاد بازیگری داشت اما بخاطر ترس از مخالفت محمدرضا ابتدا قبول نمی‌کرد تا اینکه سال ۱۳۴۴ وقتی سی و سه ساله بود در فیلم “سه چهره یک زن” به کارگردانی “فرانکو ایندووینا” جلوی دوربین رفت.

ثریا سال ۱۳۴۴ با فرانکو ایندووینا (کارگردان) که با وی هم سن بود ازدواج کرد اما شش سال بعد در سال ۱۳۵۰، این کارگردان در یک سانحه سقوط هواپیمایی کشته شد.

بعد از آن ثریا برای همیشه ترجیح داد ازدواج نکند و مجرد ماند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ثریا که همچنان در خارج از ایران به سر می‌برد ، دادگاه انقلاب مستقر در بنیاد مستضعفان او را به استرداد اموال محکوم کرد.

ثریا بعد از ازدواج شاه با فرح شروع به نگارش خاطرات خود کرد و کتاب “حالا خودم حرف می‌زنم” را به ایتالیایی منتشر کرد.

او سپس سه کتاب دیگر به نام‌های “خاطرات ثریا”، “کاخ تنهایی” و کتاب “شاهدخت ناکام” را نوشت.

بیشتر ببینید:

سرانجام در صبح روز ۳ آبان ۱۳۸۰ ثریا در شصت و نه سالگی در آپارتمان لوکس خود در آلمان بر اثر مرگ طبیعی درگذشت.

این را هم ببینید:  روزی که برادر اعلی‌حضرت، به گوگوش چشم داشت

پیکر او در قبرستانی در مونیخ و در مقبره خانوادگی خاندان اسفندیاری به خاک سپرده شد، اما این پایان کار او نبود چرا که ثروت زیادی از وی بجا ماند.

برادرش بیژن یک هفته پس از فوت ثریا در شصت و چهار سالگی درگذشت، او بعد از مرگ خواهرش گفته بود: “بعد از ثریا من هم‌صحبتی ندارم.”

ثریا ده سال قبل از مرگ خود وصیت کرده بود به شرطی بخشی از اموالش به موسسات کودکان بی‌سرپرست فرانسه، صلیب سرخ و موسسات نگهداری سگ‌های ولگرد اهدا شود که برادرش فرزندی حاصل از ازدواج نداشته باشد.

با این وجود که ثریا بعد از خود برادرش را بعنوان وارث برای تعیین و تکلیف اموال معرفی کرده بود اما با مرگ برادر، سی نفر از بستگان اسفندیاری به دادگاهی در آلمان شکایت کرده و خود را وارث ثروت ثریا معرفی کردند.

ژان حسن فیروزفر راننده و منشی بیژن اسفندیاری مدعی بود که برادر ثریا پانزده دقیقه قبل از فوت خود با تنظیم دست نوشته‌ای او را تنها وارث خود مقرر کرده‌ است.

در نهایت بعد از چهارده سال تحقیق و بررسی در سال ۱۳۹۴ دادگاه بخش زیادی از اموال ثریا را به حسن فیروزفر راننده بیژن اسفندیاری واگذار کرد.

دادگاه همچنین مبلغ شش میلیون دلار باقی مانده را طبق وصیت ثریا به مراکز خیریه‌ای که او در وصیت خود نام برده بود پرداخت کرد.

ثریا با اینکه پدرش مسلمان بود اما خود در فرهنگ اروپایی و زیر نظر مادر مسیحی بزرگ شد و بعنوان مسلمان با شاه ایران ازدواج کرد.

در نهایت سال‌های پایانی عمر، صلیب طلایی به گردن آویخت و در ویلای خود در شهر ماربلا اسپانیا، کلیسای کوچکی نیز ساخته بود.مزار ثریا اسفندیاری
مزار ثریا اسفندیاری
ثریا اسفندیاری در جمع سینماگرهای مصر
ثریا اسفندیاری در جمع سینماگرهای مصر

 

ثریا اسفندیاری
ثریا اسفندیاری

 

ثریا اسفندیاری در سنین بالاتر
ثریا اسفندیاری در سنین بالاتر

 

ثریا اسفندیاری
ثریا اسفندیاری

 

ثریا اسفندیاری
ثریا اسفندیاری
عروسی ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی
عروسی ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی
ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی
ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی

 

ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی
ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی

 

ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی
ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی

 

صدراعظم آلمان در حال سیگار روشن کردن برای ثریا اسفندیاری
صدراعظم آلمان در حال سیگار روشن کردن برای ثریا اسفندیاری

 

ثریا اسفندیاری - محمدرضا پهلوی
ثریا اسفندیاری – محمدرضا پهلوی

 

ثریا اسفندیاری - محمدرضا پهلوی
ثریا اسفندیاری – محمدرضا پهلوی

 

ثریا اسفندیاری
ثریا اسفندیاری

 

ثریا اسفندیاری و محمدضا شاه پهلوی
ثریا اسفندیاری و محمدضا شاه پهلوی

 

ثریا اسفندیاری پس از انقلاب اسلامی
ثریا اسفندیاری پس از انقلاب اسلامی

 

ثریا اسفندیاری پس از انقلاب اسلامی
ثریا اسفندیاری پس از انقلاب اسلامی

 

مراسم تشییع پیکر ثریا اسفندیاری
مراسم تشییع پیکر ثریا اسفندیاری

 

محمدرضا شاه پهلوی و ثریا اسفندیاری
محمدرضا شاه پهلوی و ثریا اسفندیاری

 

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.