فیلم تخریب یک اثر برجسته در موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران در پی حواشی ایجاد شده در پرفورمنسی که عصر گذشته ۲۱ اسفندماه با استفاده از اثر «ماده و فکر» نوریوکی هاراگوچی اجرا شد و موجب شد که موجب برخورد پرفورمر با این حوض روغن شد، واکنش نشان داد.

«موزه هنرهای معاصر تهران با ابراز تأسف از واقعه‌ پیش‌آمده در حین اجرای پرفورمنس در جریان گشایش نمایش «پنج گنج»، اعلام می‌دارد:

برخورد پرفورمر به روغن در طرح اصلی ارائه شده به موزه نبوده و در اثر اشتباه ایجاد شده است.

در این اتفاق، بخشی از بدن پرفورمر، به روغن برخورد می‌کند که موجب خروج مقداری روغن می‌شود؛ که قابل جایگزینی است.

طی سال‌های پس از خلق اثر، همواره روغن تبخیر شده و به آن اضافه شده است. در سال نود و شش هم با حضور هنرمند، کل روغن خارج شد و روغن جدید جایگزین شد.

بیشتر ببینید:

سورشجان کجاست؟

فارسان کجاست؟

در هنرهای میان‌رسانه‌ای و نوین معاصر، ایجاد دیالوگ بین آثار گذشته و حال، فضایی جدید برای بیان هنری، ایجاد کرده است که در روزهای آینده، نمونه‌هایی از آن را منتشر خواهیم کرد.

ضمن احترام به نظرات ابراز شده پیرامون این واقعه، و تأسف، چنانچه موجب ناراحتی دوست‌داران و علاقه‌مندان شده باشد، اعلام می‌شود این اتفاق، تخریب اثر هنری محسوب نمی‌شود و صرفا به دلیل خطای سهوی، بخشی از روغن از موزه خارج شده، که جایگزین خواهد شد.

حفاظت از آثار هنری موزه، در زمره‌ اصلی‌ترین وظایف موزه است، آن‌چنانکه در مهرماه سال نود و شش، نوریوکی هاراگوچی را برای مرمت حوض روغن به ایران دعوت کرد و قبل از درگذشت وی، این اثر مرمت شد.

امید داریم با دقت و حساسیت بیشتر، در آینده شاهد خطاهایی از این دست نباشیم.»

یاسر خاسب پرفورمر این نمایش به خبرنگار خبرگزاری‌ای به نام صبا، وعده انجام مصاحبه و ارائه توضیحاتی در این باره داده است اما او تاکید کرد که این برخورد با اثر یک اشتباه اتفاقی بوده است و حتی نزدیک بود که او دچار آسیب جسمانی شود.

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.