آلپرن دویماز کیست؟ بیوگرافی | عکس‌ها و رازهای زندگی

صنعت تلویزیونی ترکیه شبیه یک کارخانه است شبانه روزی و سه شیفته کار می کند و پشت سر هم سریال های تازه می سازد و خب، این سریال های تازه، بازیگران تازه هم می خواهند. به همین خاطر هم هست که ما تقریبا هر روز با چهره ها و استعدادهایی تازه آشنا می شویم. به خصوص در یک دهه گذشته. ما هم اینجا در مشکی مدیا تمام تلاشمان را می کنیم تا بتوانیم به مرور تک تک ستاره های جوان و قدیمی به شما معرفی کنیم.

امروز، از بازیگری خواهیم گفت که با دروغگوهای کوچک شیرین شناختیمش، با عشق تلخ بیشتر دوستش داشتیم، با داستان بدروم شروع کردیم به ستودنش و با گودال، به تکرار اسمش عادت کردیم. یکی از بااستعدادترین بازیگران سال های اخیر، آلپرن دویماز. بازیگری که اگر مخاطب شبکه های ماهواره ای فارسی زبان باشید، اخیرا در نقش امراه سریال گودال یا کرم سریال تصادف با چهره اش آشنا شده اید. اگر هم که سریال ها را از خود شبکه های ترکیه ای می بینید، همین تازگی ها او را در نقش ایاز و در سریال ناموفق زمهری یا زمستان سخت دیده اید.

اگر می‌خواهید آلپرن دویماز را بیشتر بشناسید و بدانید همسرش کیست؟ چند ساله است؟ در چه سریال های دیگری بازی کرده و چیزهایی از این دست، این ویدئو برای شماست: ۱۰ نکته در مورد آلپرن دویماز که نباید ندانید!

۱-متولد سال ۱۹۹۲ است، برج عقرب!

آلپرن دویماز در سوم نوامبر سال ۱۹۹۲ در آنکارا، پایتخت ترکیه به دنیا آمده است. متولد برج عقرب است. برج خطرناکی است. خودش هم خطرناک است؟ ما که فکر نمی کنیم!

۲-می‌خواسته موسیقی بخواند، ولی

 او حالا یک بازیگر تمام وقت است، ولی پیش از بازیگر شدن، مدل بوده. 

آلپرن از دوران دبیرستان به موسیقی و مدلینگ علاقمند شده و قصد داشته در دانشگاه هم موسیقی بخواند. موسیقی راک را می پسندند و می گوید این نوع موسیقی در خونش است. ولی در روزهایی که مشغول آماده شدن برای کنکور بوده، سر کلاس های یک دانشجوی تئاتر نشسته و دیگر نتوانسته فکر بازیگر شدن را از سرش بیرون کند. خودش گفته، از یک جایی به بعد، موسیقی برایش شبیه ریاضیات و مهندسی و محدود و دودوتاچهارتایی آمده، ولی بازیگری به نظرش آزادی و رهایی است. برای اینکه نمی خواسته محدود به قالب های مشخص شود، بازیگری را انتخاب کرده.

به همین خاطر هم سر انتخاب رشته، جای موسیقی، بازیگری زده و حالا فارغ التحصیل از دانشگاه حاجه تپه و دپارتمان کنسرواتوار تئاتر دولتی آنکارا آنجاست.

ولی خب، خیلی هم موسیقی دور نشده. صدای خوبی دارد و تقریبا در همه ی سریال هایی که بازی کرده، یک دهان آواز احساساتی خوانده؛ از همان هایی که هوادارانش را پرپر می کند.

۳-بازیگری را چطور آغاز کرده است؟

در آنکارا، چندین پیشنهاد برای کار مدلینگ از آژانس های مدلینگ گوناگون گرفته و این چنین، قدم به دنیای سلبریتی های ترکیه ای گذاشت و به لطف خوش چهره بودن و موفقیت در فیلم های تبلیغاتی، پیشنهادهای بازی در سریال ها هم از آژانس های بازیگری رسیده.

این چنین او از سال ۲۰۱۵ بازیگری در آثار داستانی را آغاز کرده.

برای بازی در ضبط آزمایشی سریال «دروغگوهای کوچک شیرین» از او دعوت شده، بازی اش را پسندیده اند و برای بازی در ضبط اصلی با او قرار بسته اند و او، همزمان با آغاز بازی اش در آن سریال، از آنکارا به استانبول نقل مکان کرده و دروغگوهای کوچک شیرین یا همان «کوچوک تاتلی یالانجیلار»، شده نخستین تجربه بازیگری او. یک سریال نوجوانانه که در جذب مخاطب موفق نبود و خیلی زود و پس از فقط ۱۲ قسمت کنسل شد، ولی سکوی پرتابی شد برای تک تک بازیگران تازه جوانش. مثلا آلپرن آنجا با اوزان دولونای همبازی بود که این روزها او را با نقش جنک در سریال استانبول ظالم می بینید؛ یا دیلان چیچک دنیز که در همان سریال گودال نقش سنا را دارد و البته، بوراک دنیز که با سریال «عشق حرف حالیش نمیشه» یا همان «آشک لافتان آنلاماز» از همه شان معروف تر شد. سریال دروغگوهای کوچک شیرین، برای آلپرن هم خوش یمن بود و باعث شد کار او هم بگیرد و او را هم پرت کرد به بالا بالاها و نزدیکی های قله ی شهرت و موفقیت و با نقش «جسور» در آن سریال توانست یک جای پایی برای خودش گیر بیاورد.

این را هم ببینید:  سریال روزی روزگاری چوکوروا قسمت ۴۷۵ دوبله

اندکی پس از آن سریال، آلپرن پیشنهاد بازی در سریال «عشق تلخ» یا همان «آجی آشک» را پذیرفت و نقش علی کوکلوکایا در آن سریال، شد دومین تجربه ی بازیگری او. این سریال هم مثل «دروغگوهای کوچک شیرین» در جلب مخاطب ناکام بود و پس از ۱۳ قسمت کنسل شد و برای تهیه کننده هایش تجربه موفقی نبود، ولی برای آلپرن اینطور نبود و از قضا، تجربه موفقی شد و او توانست گوشه های تازه ای از استعدادش را در بازیگری نشان بدهد و خودش را بیش از پیش اثبات کند. عشق تلخ هم برای تهیه کننده هایش پول نیاورد، ولی برای آلپرن شهرت آورد.

و همین شد که هنوز یک سال از تمام شدن سریال قبلی نگذشته، آلپرن قرارداد بازی در سریال بسیار موفق «داستان بُدروم» یا همان «بُدروم ماثالی» را که در کشورهای انگلیسی زبان با نام «تقاطع ها» پخش شد، امضا کرد. این، اولین سریالی بود که آلپرن در آن بازی می کرد و در جلب مخاطب هم موفق می شد. البته سریال تیم بازیگری بسیار مشهور و محبوب و قدرتمندی داشت. نقش اصلی زن را شوال سام بازی می کرد که حتما با نقش اندر سریال سیب ممنوعه می شناسیدش و نقش اصلی مرد را تموچین اسن که او را هم حتما با نقش قدیر سریال گلپری می شناسید. آن سریال ۴۲ قسمت ادامه داشت و آلپرن دویماز با نقش آتِش، در همه ی قسمت ها بازی کرد. او آنجا دوباره و پس از سریال دروغگوهای کوچک شیرین، با دیلان چیچک دنیز همبازی شد. پس از این سریال، آلپرن به یکی از پرمشتری ترین بازیگران مرد جوان ترکیه تبدیل شد و کمتر سریالی بود که او را برای نقش اصلی مردش درنظر گیرد.

با این همه، او در سال بعد، یعنی سال ۲۰۱۸، ترجیح داد که به جای یک سریال، در یک فیلم سینمایی بازی کند و برای نخستین بار روی پرده ی نقره ای ظاهر شد و در فیلم تاریخی و حماسی «مقاومت کاراتای»، نقش کوتای را بازی کرد.

پس از این فیلم سینمایی، او با کمپانی فیلم و سریال سازی بسیار موفق «آی یاپیم» قرارداد بست و دوباره به تلویزیون برگشت و از میانه های فصل اول، به گودال رفت و به کادر بازیگران موفق ترین محصول کمپانی آی یاپیم در سال های اخیر پیوست. با نقش امراه، برادر سنا. این شد سومین تجربه ی همکاری مشترک او و دیلان چیچک دنیز.

هرچند در آخر فصل اول سریال گودال، اینطور به بیننده القا شد که شخصیت امراه کشته شده، ولی خب، در سریال های ترکیه ای تا زمانی که به سر کسی شلیک نشده، نباید مرگش را باور کرد. در مورد او هم اینطور بود و قرار بود شخصیت امراه از فصل دوم هم برگردد. ولی اینطور نشد و به نظر دیگر باید مرگ امراه را باور کنیم.

پیش از آن که فیلم برداری فصل دوم گودال آغاز شود، کمپانی آی یاپیم آلپرن را به کادر بازیگران یک سریال تازه اش اضافه کرد: سریال خوب و بسیار موفق تصادف یا همان چارپیشما که نقش اصلی اش را کیوانچ تاتلیتو بازی می کرد. آلپرن در این سریال نقش کرم کورکماز را داشت.

این سریال که تمام شد، آلپرن با مزدش توانست خدمت اجباری سربازی اش را بخرد و از رفتن به پادگان قسر در برود.

پس از آن، او زمستان امسال و در نخستین ماه های سال ۲۰۲۰ در یک محصول دیگر از کمپانی آی یاپیم ظاهر شد. در سریال زمهری یا همان زمستان سخت. ولی سریال نگرفت و خیلی زودتر از تمام پیش بینی ها، تنها پس از پخش ۱۰ قسمت کنسل شد و کار او هم با نقش ایاز تمام شد.

۴-یک عشق آرام و بی سر و صدا

دیدن اسم آلپرن در لابلای اخبار زرد و خبرهای مربوط به حواشی زندگی بازیگران، اگر محال نباشد، بعید است. به خاطر همین هم تا پیش از انتشار خبر ازدواجش، کمتر کسی از رابطه ی عاشقانه او باخبر بود و به طور کلی همه جا تنها دیده می شود و توانسته بود به شکلی زندگی شخصی اش را از دیگران پنهان نگه دارد.

تازه تابستان پارسال بود که پاپاراتزی با خبر شدند که او در رابطه است. با معشوقه ی ساکن آنکارایش، کبرا کلکیت که معلم است.

بیشتر ببینید:

همان زمان در چندجا ادعاهایی منتشر شد که می گفتند او صورت دوست دخترش را روی کمرش خالکوبی کرده است. زوج عاشق پیشه که بین استانبول و آنکارا تاب می خوردند به نزدیکانشان گفته بودند که نمی خواهند رابطه شان را به شکل عمومی اعلام کنند و توجه رسانه ها را به زندگی خصوصی شان بکشند. 

به خاطر همین وقتی او برای تبریک سال نو، عکسی دو نفره از خودش و دوست دخترش را در اینستاگرام منتشر کرد، همه کمی متعجب شدند و البته کنجکاو؛ که این زن کیست؟ و وقتی همه تازه از در رابطه بودن آلپرن دویماز باخبر شده بودند، او با یک خبر همه را بیشتر از قبل شوکه کرد. آلپرن در زمستانی که گذشت و در ۲۲ ژانویه سال ۲۰۲۰، در همان روزهایی که مشغول بازی در سریال زمهریر بود، در یک تصمیم سریع و پنهانی، با کبری کلکیت عقد کرد!

همسر او، که سال ها با هم در رابطه دوستی بودند، سلبریتی نیست و در آنکارا معلم است. در دبیرستان امام هاتیپ آناتولی در شهرستان چانکیری یک مشاور و معلم درس برنامه ریزی است. آن ها تصمیم یکهویی شان را برای ازدواج به این خاطر گرفتند که کبری بتواند انتقالی اش را به استانبول بگیرد. به نظر می رسد آلپرن زیادی شبیه ماهاست! سربازی اش را می خرد، برای انتقالی گرفتن عروسی می کند وخلاصه که، آن مراسم رسمی ازدواج بسیار خودمانی و با حضور دوستان بسیار نزدیک و اعضای خانواده برگزار شده بود و آن ها در تدارک گرفتن یک جشن مفصل در همین ماه ژوئن بودند که تا اینجا به نظر کرونا برنامه هایشان را بهم ریخته است.

ولی تنها نکته ی عجیب در مورد ازدواج او، شتابزده و یواشکی بودنش نبود. کمتر پیش می آید که سلبریتی ها، با یک غیرسلبریتی ازدواج کنند. چون گذشته از هر دلیل دیگری، کمتر هم سر و صدا می کند و آنقدری که باید جلب توجه نمی کند.

اساسا هم آلپرن خیلی با سر و صدا میانه ی خوبی ندارد و برخلاف بیشتر بازیگران ترکیه ای، خانه دومش ستون حواشی مطبوعات نیست. حالا یا شاید چون هنوز جوان است و راه و رسم سلبریتی بودن را یاد نگرفته، یا اینکه واقعا علاقه‌ای به در مرکز توجه بودن ندارد. و پاپاراتزی ها تا حالا نتوانسته اند او را هنگام بیرون آمدن از جایی که بشود ازش حاشیه درآورد، گیر بیاندازند. دلیلش را، خودش اینطور می گوید «کلا آدم اهل گشت و گذاری نیستم و خیلی از خونه بیرون نمیرم. دوست دارم بیشتر وقتمو تو خونه بگذرونم

در یک مصاحبه هم وقتی ازش پرسیده بودند که پس از مشهور شدن، چه چیزی در زندگی ات عوض شد، گفته بود: «اینکه کسانی که اصلا نمی شناسمشان می آیند پیش من و از من می خواهند که با آن ها عکس بگیرم. طوری هیجان زده می شوند که انگار از یک سیاره دیگر آمده ام. این هم من را خیلی شرمگین و خجالت زده می کند. معنی شرم و عشق بی پاسخ را خیلی بهتر فهمیدم. به خاطر همین هم به مکان های ثابتی می روم و با جمع ثابتی نشست و برخاست می کنم

۵-هیکل روی فرمش را با بیلیارد ساخته؟

آلپرن دویماز هم مثل بیشتر بازیگران مرد ترکیه ای، تنها به خاطر استعدادش در بازیگری موفق و مشهور نشده و بخش عمده ی موفقیتش را مدیون بر و روی خوب و جذاب و استیل و هیکل روی فرمش است. همین هم هست که قریب به اتفاق طرفداران او، به خصوص ۱ میلیون ۸۰۰ هزار فالوئرش در اینستاگرام و ۷۵هزار فالوئرش در توئیتر، زن های جوانند. قد او یک متر و ۸۲ سانتیمتر و وزنش ۷۳ کیلو.

می گوید در شلوغی های برنامه ی کاری اش و لابلای روزهایی که سر صحنه فیلمبرداری می رود، تنها می تواند ۲-۳ روز در هفته برای ورزش جدا کند. که کم هم نیست و هیکل رو فرمش را احتمالا از همین دارد. هرچند که طرفدار دوآتشه تیم فوتبال بشیکتاش است، ولی خودش میانه ای با فوتبال بازی کردن ندارد و پیش از بازیگر شدن هم، هفت سال بسکتبال بازی کرده. خودش می گوید شنا را هم دوست دارد، ولی خیلی اهلش نیست. ورزش مورد علاقه اش هم، بیلیارد است که خب…. خیلی هم ورزش نیست! حداقل، این هیکل با بیلیارد ساخته نمی شود! یعنی آن ۲-۳ روز در هفته را بیلیارد بازی می کند؟

این را هم ببینید:  قراردادهای آنچنانی دیزنی پلاس و رقم قرارداد بازیگران این سریال‌های ترکی

۶-از تنهایی می‌ترسد!

با اینکه گفته چون پدرش آدم سختگیر و اقتدارگرایی بوده، تبدیل به یک نوجوان عاصی و عصبی شده که چند باری هم از خانه فرار کرده است؛ ولی برخلاف بیشتر آدم های عاصی و برخلاف شخصیتی که در سریال عشق تلخ بازی می کرد، اصلا تنهایی را دوست ندارد و از آن می ترسد، ولی از گفتن این موضوع ترسی ندارد. آدم لجوج و سرسخت و گیری هم نیست. از همان هایی است که می گویند «اگه شد، شد، نشد، ولش کن

۷-می‌گوید از پس هر نقشی برمی‌آید!

معتقد است می تواند هرنقشی را بازی کند و از پس هر شخصیتی برمی آید. مثالی هم که می زند، نقشش در سریال داستان بدروم است. خودش می گوید که با شخصیت آتش که در آن سریال بازی می کرده، هیچ نقطه اشتراکی ندارد و همین بازی کردن در آن نقش را برایش خیلی دشوار می کرده، ولی توانسته از پسش بربیاید.

همانطور که گفتیم خیلی اهل گردش در بیرون از خانه نیست و در خانه بودن را ترجیح می دهد. ظاهرا راز موفقیتش در بازیگری هم همین است و برای اینکه آماده بازی در نقش تازه ای بشود که گرفته، حداقل یک هفته خودش را در خانه حبس می کند. 

هوادارانش، سکانس های گریه کردن او را در سریال ها خیلی دوست دارند و آن ها سندی بر استعداد خوب او در بازیگری می دانند. در یک مصاحبه وقتی از او پرسیده اند که راز تاثیرگذار درآمدن سکانس های گریه کردنش، چیست؟ گفته:

«یک بار واقعا گریه می کنم. این واقعا گریه کردن را وقتی در آنکارا بودم امتحان کردم و جواب داد و مسئله برایم حل شد. لحظه ای را که گریه می کردم، رمزگشایی کردم. مردها چندتا درگیری احساسی دارند که هرکدام هم از نظر احساسی متفاوت است؛ گریه کردن پیش مادر متفاوت است، گریه کردن پیش معشوقه متفاوت است. گریه کردن در تنهایی و برای خود هم متفاوت است. اجرای این ها با همه تفاوت ها و شباهت هایشان می شود بازیگری. همین هم دشوارش می کند. مسئله، حواس پنجگانه نیست. گریه کردن مثل یک عاشق، آسان است. گریه کردن مثل یک آدم عصبی و به آخر خط رسیده، آسان است. ولی وقتی از یک طرف مسائل و احساسات متفاوت و متناقض وجود دارد و از طرف دیگر، یک زیبایی، اینکه مجبور باشی این را تنها با یک نگاه منتقل کنی، آن وقت یک تلاش جدی لازم است. این هم، رمزگشایی می خواهد. من یک فرمول درونی دارم

هرچه که هست، خیلی ها بازیگری اش را قبول دارند. مثلا، کیوانچ تاتلیتو، همبازی آلپرن دویماز در سریال تصادف یا همان چارپیشما. آقای تاتلیتو به شدت بازی آلپرن را تحسین می کند و گویا با حمایت و به پیشنهاد او، آلپرن به کادر بازیگران سریال تصادف اضافه شده است. تاتلیتو به دوستانش گفته بود که آلپرن وارث و ولیعهد او خواهد شد و حتی به همین خاطر، از برادرش جم تاتلیتو که مدیر برنامه های کیوانچ است، خواسته بود که ایجنت آلپرن هم بشود و مدیریت برنامه های او را هم به عهده بگیرد.

۸-به عشق در نگاه اول اعتقاد دارد!

این مسئله برای زنانی که طرفدارش اند مهم است! پس حواستان را جمع کنید! آلپرن به عشق در نگاه اول و تاثیرگذاری در دیدار اول متعقد است. اگر نتوانستید در نخستین دیدار رویش اثر بگذارید، دیگر شانسی نخواهید داشت! اگر دل نازکید، بیخیالش شوید!

۹-تحمل آدم‌های ریاکار را ندارد

در مورد زندگی اش گفته: «عشق، رفاقت، دوستی، کار. تمام رابطه های من بر پایه ی صداقت است. صداقت که نباشد، کار تمام است. تحمل آدم های ریاکار را ندارم

۱۰-پیش از مردن، در آلاسکا زندگی خواهد کرد

بیشتر از همه، مادرش روی او را می خنداند. رنگ موردعلاقه اش خاکستری است. طعم های تلخ و تند را دوست دارد. بازیگر زن مورد علاقه اش شارلیز ترون است.

گفته هر طور شده حتما پیش از مردن یک سال از زندگی اش را در آلاسکا خواهد گذارند.

عضو خبرنامه پندار شوید
تلاش می‌کنیم آخرین خبرها را قبل از بقیه به شما برسانیم
هروقت بخواهید می‌توانید عضویتتان را لغو کنید
پیشنهادهای دیگر پندار:
1 نظر
  1. […] اگر مردی عاشق شود است. قسمت های جدید این سریال با بازی آلپرن دویماز، بوشرا دوولی و یاسمین آلن همچنان در حال پخش […]

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.