تگ

علی حاتمی

علی حاتمی، فیلمسازی ایران‌مدار است که نخستین فیلم موزیکال ایران را ساخته است. او نگاهی ملی، و جدا از جشنواره‌های خارجی داشته است. افراد زیادی پس از او تلاش کرده‌اند راهش را بروند اما تلاش‌ها تا امروز ناکام مانده است.

متولد ۱۳۲۳، همسر زهره (زری) خوشکام یکی از برهنه‌ترین هنرپیشگان پیش از انقلاب و پدر لیلا حاتمی بازیگر سینمای پس از انقلاب است.

او با ساخت حسن کچل، وارد راهی شد که با ساخت طوقی (با بازی بهروز وثوقی) و بابا شمل (با بازی فردین)

او پس از آن خواستگار، ستارخان و قلندر را می‌سازد. استقبال تماشاگران از آن چندان زیاد نبوده است. در ستارخان علی نصیریان و ناصر ملک‌مطیعی بازی می‌کند. این یکی از معدود فیلم‌های مربوط به انقلاب مشروطه است. ستارخان، باقرخان، علی‌موسیو و دیگر شخصیت‌های مشروطه در آن حضور داشته‌اند. ارجاعات تاریخی مورد بحث و انتقاد زیادی نسبت به علی حاتمی شد.

علی حاتمی به ساخت کارهای تاریخی ادامه می‌دهد و برای تلویزیون ملی ایران، سلطان صاحبقران را می‌سازد درباره ناصرالدین شاه قاجار و سریال محبوبی هم می‌شود.

پس از آن، دو سال دیگر، فیلم سوته‌دلان را می‌سازد که داستان عشق یک کم‌توان ذهنی به فاحشه‌ای است که بهروز وثوقی و شهره آغداشلو آن را بازی می‌کردند.

با نزدیک شدن به انقلاب اسلامی، او به پاریس می‌رود و روی فیلمنامه هزاردستان کار می‌کند و پس از انقلاب به ایران باز می‌گردد و این سریال را می‌سازد.

او ۱۰ هکتار زمین را برای شهرک سینمایی ایران طراحی می‌کند.

علی نصیریان می‌گوید که آنجا را بر اساس نقشه لاله‌زار ،. حتی‌الامکان به صورت واقعی ساخته است.

۸ سال طول می‌کشد تا هزاردستان ساخته شود. در دوره وقفه‌های ساخت آن، علی حاتمی دو فیلم سینمایی حاجی واشنگتن را که درباره اولین سفیر ایران در آمریکاست می‌سازد، فیلم در جشنواره فیلم فجر اکران و سپس توقیف می‌شود. پس از آن کمال الملک را می‌سازد که ارجاعی دوباره به تاریخ مشروطه است. مورد استقبال قرار می‌گیرد ولی مثل ستارخان، ارجاعات و استنادات آن زیر سوال می‌رود.

در کمال‌الملک، عزت الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی و دیگران بازی می‌کنند. هزاردستان با حذف ۱۱ ساعت، از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود. هزاردستان برداشتی آزاد از وقایع تاریخی بر پایه اتفاقات کمیته مجازات است. که توسط بعضی از فعالان سیاسی مشروطه، گروهی برای ترور بوده است.

دلشدگان، راوی پر کردن صفحه‌ای توسط گروهی اهل موسیقی است که آهنگ مهم و تاثیرگذار آن را حسین علیزاده ساخته است.

او کلکسیونی بزرگ از لباس‌ها و اجناس قدیمی داشته که طراحی‌ها با جزئیات توسط خود او صورت می‌گرفته است.

علی حاتمی سال ۱۳۷۵ در حال ساخت فیلمی درباره غلامرضا تختی به نام جهان‌پهلوان تختی بود که بر اثر سرطان درگذشت.

مرضیه برومند کیست؟

مرضیه برومند متولد ۱۷ خرداد ۱۳۳۰ در تهران، بازیگر و کارگردان است. او این روزها یک سریال عروسکی به نام مجتمع مسکونی کلیله و دمنه را در سینمای خانگی و پلتفرم فیلم‌نت در حال پخش دارد. https://youtu.be/tSDz32avCII او فارغ التحصیل…

مصاحبه جدید بهروز وثوقی: فکر نمی کنم که عملی باشد من بیایم

چلچراغ: بهروز وثوقی چنان که افتد و دانید، خیلی اهل مصاحبه نیست؛ نه این که نباشد، نمی خواهد حرف هایش را یک طوری بازگو کنند که نگفته است. گفت و گو با او هم به مناسبت تولدش در اسفندماه است که گل های بنفشه نوروزی او را به یاد آدم می اندازد که…