تگ

مجله چلچراغ (هفته‌نامه)

هفته نامه چلچراغ، یکی از مداوم‌ترین نشریات موسوم به اصلاح‌طلب در ایران است که در ابتدای فعالیت خود در واقع به صورت غیررسمی نقش ارگان جوانان حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی بود اما در گذر زمان و با انحلال این احزاب، در دوره‌های مختلف نقش کمتر سیاسی هم به خودش گرفته است.

مدیر مسئول مجله چلچراغ فریدون عموزاده خلیلی از اعضای حزبی اصلاح طلبان، کاندیدای مجلس از سمنان و از نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان پس از انقلاب اسلامی است. او سابقه مدیریت محتوایی روزنامه آفتابگردان را که در اواخر ریاست جمهوری حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی و اوایل دوره ریاست جمهوری حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی منتشر می‌شد، مدیر مسئولی آن را شهردار وقت تهران غلامحسین کرباسچی بر عهده داشت و توقیف شد بر عهده داشته است.

از جمله افراد مشهورتری که در هفته‌نامه چلچراغ قلم زده‌اند می‌توان به شرمین نادری، نیما اکبرپور، علی میرمیرانی (ابراهیم رها)،‌ منصور ضابطیان، اردشیر رستمی و بزرگمهر شرف‌الدین را نام برد.

کارتون‌های مشهور بزرگمهر حسین‌پور درباره طبقات اجتماعی «سطح پایین‌تر» نقش پررنگی در شهرت متقابل این کارتونیست و مجله چلچراغ داشته است.

در سال‌های اول فعالیت چلچراغ هر شب چله، مراسمی رسمی با حضور مقامات دولتی و سلبریتی‌ها برگزار می‌شد که سال‌هاست به ویژه پس از سال ۸۸ برگزار نشده است.

مصاحبه جدید بهروز وثوقی: فکر نمی کنم که عملی باشد من بیایم

چلچراغ: بهروز وثوقی چنان که افتد و دانید، خیلی اهل مصاحبه نیست؛ نه این که نباشد، نمی خواهد حرف هایش را یک طوری بازگو کنند که نگفته است. گفت و گو با او هم به مناسبت تولدش در اسفندماه است که گل های بنفشه نوروزی او را به یاد آدم می اندازد که…