تگ

یرواند آبراهامیان

«یرواند آبراهامیان در سال ۱۳۱۹ در خانواده‌ای ارمنی‌تبار در تهران زاده شد. او تحصیلات خود را در دانشگاه آکسفورد و کلمبیا در رشته تاریخ به پایان برد و پایان‌نامه‌اش پایه و اساس کتاب معروف «ایران بین دو انقلاب» را تشکیل می‌دهد.

آبراهامیان سال‌ها به عنوان پروفسور شاخص در کالج باروک دانشگاه نیویورک تدریس می‌کرد و اکنون از این دانشگاه بازنشسته شده است. اما آن چه او را به مورخی شاخص در ایران بدل کرده، نگاهی انتقادی به تاریخ و زبانی شیوا و رسا در بیان موضوعات تاریخی است.

در همه فرازونشیب‌های سیاسی سال‌های اخیر او نگاه موشکافانه‌ای را که از ای.پی. تامپسون وام گرفته بود، حفظ کرده و به عنوان یک چپ‌گرا در قلب جهان سرمایه بر اعتقاداتش پای فشرده است. اکثر کتاب‌های او به فارسی ترجمه شده‌اند. از آن میان کتاب «ایران بین دو انقلاب» و «کودتا» پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخی بوده‌اند و ترجمه‌ها و چاپ‌های متعددی از آنها منتشر شده است. آخرین کتاب آبراهامیان به نام «بحران نفت» به‌تازگی در آمریکا منتشر شده و در حال ترجمه به فارسی است.

اسناد تازه می‌گویند محمدرضا شاه دنبال کودتا علیه مصدق نبود

روزنامه شرق، در نسخه آخر سال ۱۴۰۰ خود، پرده از راز تازه‌ای برداشته است. یرواند آبراهامیان را به عنوان یک تاریخدان جهت‌دار علیه پهلوی‌ها می‌شناسیم. حالا روزنامه شرق از قول او نوشته که  اسناد تازه نشان دهنده این است که شاه در حمایت از…